AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "helallik" isteğine sokaktan tepki yağdı: 'karınca kadar hakkım varsa haram olsun'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Adıyaman'da "Arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik, sizden helallik istiyoruz" demişti. Cumhuriyet TV olarak yurttaşlara bu ifadeleri sorduk. Bir yurttaş, "karınca kadar hakkım varsa haram olsun" dedi.

Yayınlanma: 28.02.2023 - 18:39
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş'ta gerçekleşen ikiz depremlerin ardından çok sayıda yurttaş hayatını kaybetti. Bilim insanlarının uyarılarına rağmen önlem alınmayan bölgeler ve sağlam yapılmayan binalar onbinlerce kişiye mezar oldu. Afetin ilk gününden bu yana iktidar koordinasyon eksiklikleri sebebiyle eleştirildi. Geçtiğimiz günlerde eleştirilere "not ediyoruz" şeklinde yanıt veren iktidar kanadından ilk kez "özür" geldi. 

DEPREMZEDELER HAKKINI HELAL ETMEDİ!

Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "helallik" söylemi sokakta tepki çekti. Depremzede olduğunu ve Hatay'dan geldiğini aktaran yurttaş, "Karınca kadar hakkım varsa haram olsun. Ülkeyi bu duruma getirecek, Kızılay çadır satacak... Benim arkadaşlarım hala enkaz altında. Hiçbir şeyim kalmadı. Nasıl helal edeceğim" dedi. Röportaj sırasında bir başka yurttaş depremzede yurttaşa "yalan söyleme her yerde çadır var" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine yurttaşlar arasında sözlü tartışma çıktı. Depremzede "Ben acı çekiyorum, ben yaşadım. Ailelere, 10-15 kişiye bir çadır veriliyor. Allah bu insanları seviyorsa bu ülkeyi bu adamdan kurtaracak" şeklinde konuştu.

Urfa'dan geldiğini aktaran bir başka depremzede ise, "Vicdanlarına bırakıyorum. Biz orada çok yalnız bırakıldık. Ölümden döndük. Buna kader denilmez, biliyoruz ki Türkiye bir deprem ülkesi. Nasıl helal edeceğim hakkımı? Dördüncü gün çadırlarımız toplandı, sokaklarda kaldık. Beşinci gün az hasarlılar binalarına geçsin dediler. Valilik 'binalarınıza geçin' dedi çadırlarımızı topladı" sözleriyle yaşadıklarını anlattı. 

"23 YILDIR ÇOK HELALLEŞTİK"

Yurttaşlar kaybedilen canların "helallik" alınarak geri gelmeyeceğinin altını çizdi. Bir yurttaş, "Gereğini yapsaydı.Helallik falan istemiyoruz, gidecek artık" dedi. Bir genç ise, "Helal ettikten sonra bir şey değişecek mi? Bizden bir daha helallik isteyecek mi? Eğer istemeyecekse, bir daha böyle bir şey olmayacaksa helal edelim. 23 yıldır çok helalleştik" ifadelerini kullandı.

"ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK"

Geride kalanların ölenler yerine hakkını helal edemeyeceğini belirten yurttaş, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, "Evlatlarını, anne-babalarını kaybetti insanlar. Kalanlar ölenler yerine helalik verebilir mi? Özrü kabahatinden büyük" sözleriyle eleştirdi.

 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler