Dil öğrenme uygulaması, dijital göçebeliğin önündeki engeli kaldırıyor...

Son yıllarda gittikçe yaygın bir hale gelen "dijital göçebelik" kavramı online dil öğrenme uygulaması tarafından değerlendirildi. Yaklaşık 30 yıldır hayatımızda olan bu kavramı benimseyen yani dijital göçebe olanları sayısı gittikçe artıyor...

Yayınlanma: 21.09.2023 - 19:19
Dil öğrenme uygulaması, dijital göçebeliğin önündeki engeli kaldırıyor...
Abone Ol google-news

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ve iş modellerinin dijitalleşme ile ortaya çıkan dijital göçebeliğe ilginin artmasıyla küresel dijital göçebe sayısının 35 milyonu aştığı tespit edildi. Dijital göçebelik Türkiye’deki profesyoneller için de giderek yaygınlaşan bir trend haline dönüşmesiyle online dil öğrenme uygulamaları farklı diller arasında oluşan bariyeri ortadan kaldırmak için tercih edilmeye başladı.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DİJİTAL GÖÇEBELİK

İş süreçlerinin dijitalleşmesiyle internet ve bilgisayarın olduğu her noktadan çalışmanın mümkün hâle geldi. Bu durum çalışırken aynı zamanda seyahat de eden dijital göçebe sayısını artırdı. İlk olarak 1997'de kullanılan ve İngilizcede ‘digital nomad’ olarak bilinen dijital göçebelik kavramının her geçen gün yaygınlaştığı, yeni bir araştırmayla daha ortaya kondu. Online yabancı dil öğrenme uygulaması Preply, dijital göçebeliği araştırdı. Araştırma sonuçları, dünya çapında kendisini “dijital göçebe” olarak tanımlayan kişi sayısının 35 milyonu aştığını gösterdi. 

Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, "Beş yıl önce, 2018'de kendisini dijital göçebe olarak tanımlayanların sayısının 4,8 milyon olduğu biliniyor. Küresel salgınla tamamen dijitalleşen bazı meslekler ve ülkelerin dijital göçebe vizesi gibi uygulamaları, bu trendi destekliyor" dedi. 

DİJİTAL GÖÇEBELERİN YAŞ ARALIĞI...

Dijital Göçebe İstatistikleri araştırmasında yer verilen bulgular, dijital göçebelerin yaş kırılımını ve demografisini de ortaya çıkardı. Araştırmaya göre dijital göçebelerin neredeyse yarısının 30'lu yaşlarında olduğu görülürken tüm göçebelerin %47'sinin Y kuşağına, %17'sinin Z kuşağına, %23'ünün ise X kuşağına mensup olduğu kaydedildi. Blog yazarlığı, içerik üreticiliği, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama, yazılım, tasarım, çevirmen gibi mesleklerin dijital göçebelik için en uygun meslekler olarak öne çıktığını kaydeden Mustafa Ali Sivişoğlu, "Yeterli bir internet bağlantısı ve kolay taşınabilen bir bilgisayar, dijital göçebeler için her mekanı ofise dönüştürebiliyor. Bir dijital göçebe bir aylığına Berlin'de ortak bir ofiste çalışırken, bir ay sonra Tayland'ın bir şehrinde aynı proje üzerinde çalışabiliyor. Bu esneklik, bir yaşam tarzı" ifadelerini kullandı. 

SÜRDÜRÜLECEK BİR YAŞAM TARZI

Özellikle Portekiz, Dubai, Hırvatistan, Almanya, Estonya gibi ülkelerin dijital göçebeler için özel vizeler geliştirdiğini, dijital göçebe vizesi şartlarını karşılayan kişilere bu vizeleri verdiğini belirten Mustafa Ali Sivişoğlu, "Dijital göçebe vizesi veren ülkeler, bu yaşam tarzını benimseyen kişiler için büyük kolaylık sunuyor. Online İngilizce kursları sunan dil öğrenme uygulaması Preply olarak, gerçekleştirdiğimiz araştırmaya göre 10 dijital göçebeden 7’si bu yaşam tarzını 2 ila 3 yıl daha sürdürmeyi planlıyor. Türkiye'de ise pek çok insan, dijital göçebe olmak istese dahi dil bariyerine takılmak konusunda endişe yaşıyor. Oysa dil öğrenmek, bugün online uygulamalar sayesinde kolaylaşıyor. Yeni kültürleri tanımak isteyenler, dijital göçebe olarak yaşadıkları ülkelerin dillerini veya İngilizceyi online dil kursları alarak öğrenebiliyor."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler