Yapay zeka siyasete atıldı!

Romanya Başkanı Nicolae Ciuca, yapay zekayı fahri danışmanı olarak atadı. Ciuca "Yapay zeka kullanımının bir seçenek değil, zorunluluk" dedi.

Yayınlanma: 05.03.2023 - 12:15
Yapay zeka siyasete atıldı!
Abone Ol google-news

ChatGPT'nin popülerleşmesi ile birlikte birçok insan yapay zekalara ilgi duymaya başladı. Aynı zamanda yapay zekalar birçok alanda da kullanılıyor.

Son zamanlarda Amazon tarafından "ChatGPT ile yazılmış kitaplar" isimli bir kategori bile açılmıştı.

Birçok meslek grubunda kullanılan yapay zekalar geçtiğimiz ay bir mahkemede de kullanıldı. Şimdi ise yapay zekaların yeni mesleği siyaset oldu. 

"YAPAY ZEKA DAHA İYİ KARARLAR İÇİN ZORUNLULUK"

Romanya Başkanı Nicolae Ciuca, Ion isimli yapay zekayı fahri danışmanı yaptı. Kabine toplantısında gösterilen yapay zeka destekli robot Ion, Romanyalı araştırmacılar tarafından tasarlandı.

Romanya Başkanı Ciuca konuyla ilgili açıklamasında bu konuda bir ilk olduklarını belirtti. Ayrıca "Yapay zeka kullanımının bir seçenek değil, daha bilinçli kararlar almak için bir zorunluluk olması gerektiğine inanıyorum" dedi. 

Ion'un görevi halkın görüşlerini ve isteklerini Başkan Nicolae Ciuca'ya iletmek olacak. Yapay zekanın halkın isteklerini ve görüşlerini daha iyi analiz edeceği düşünülüyor. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler