Nijer: Almanya, Fransa ve Nijerya büyükelçileri 48 saat içinde ülkeden ayrılsın

Nijer, başa geçen askeri yönetimi tanımadıklarını açıklayan Fransa ve Almanya'nın ardından Nijerya için de harekete geçti. 3 ülkenin büyükelçilerinin ülkeden ayrılması istendi.

Yayınlanma: 26.08.2023 - 08:23
Nijer: Almanya, Fransa ve Nijerya büyükelçileri 48 saat içinde ülkeden ayrılsın
Abone Ol google-news

Nijer Dışişleri Bakanlığı tarafından Nijerya Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen belgede, Nijerya'nın Niamey Büyükelçisi Mohamed Usman'ın bakanlığa çağrıldığı ancak büyükelçinin bu davete icabet etmediği belirtildi.

Bu gerekçeyle Büyükelçi Usman'ın agremanının iptal edildiği bildirilen belgede, Usman'dan 48 saat içinde ülkeden ayrılması istendi.

Nijer Dışişleri Bakanlığı, gün içinde Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte ve Almanya'nın Niamey Büyükelçisi Oliver Schnakenberg'e de ülkeden ayrılması için 48 saat süre vermişti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) dönem başkanlığını da yürüten Nijerya, askerleri yönetimden uzaklaştırmak için Nijer'e askeri müdahale planını destekleyen ülkelerin de başında geliyordu.

Fransa ve Almanya da 26 Temmuz'da başa geçen askeri yönetimi tanımadıklarını belirterek, ECOWAS'ın müdahale planına açıktan destek vermişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler