Deprem bölgesindeki öğretmenlerin tayin hakkı var mı? MEB görevlileri yer değişikliği başvurusu nasıl yapabilir?

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmenler tayin hakkı olup olmadığını merak ediyor. Konuyla ilgili açıklama MEB'den geldi. Deprem bölgesindeki öğretmenlerin tayin hakkı var mı? MEB görevlileri yer değişikliği başvurusu nasıl yapabilir?

Yayınlanma: 24.02.2023 - 17:21
Deprem bölgesindeki öğretmenlerin tayin hakkı var mı?  MEB  görevlileri yer değişikliği başvurusu nasıl yapabilir?
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'yı kapsayan bölgede görev yapan öğretmen ve MEB çalışanının ilgili yasal hükümler kapsamında yer değişikliği yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÖĞRETMENLERİN TAYİN HAKKI VAR MI?

Bakanlıkça yılda iki kez yapılan mazeret tayini hakkı, bu yıl deprem nedeniyle 3'e çıkarıldı.

Açıklamaya göre, mazeret tayini hakkı olağanüstü hal ilan edilen bölgede yer alan illerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve diğer personeli kapsayacak.

OHAL ilan edilen illerdeki personelden eşini veya çocuğunu deprem nedeniyle kaybedenlerle kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusu yapabilecek.

Başvuruları onaylanan personelin atanmak istedikleri ildeki norm kadro ve pozisyon durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecek.

Yer değişikliğine ilişkin ayrıntılar, yayımlanacak kılavuzda yer alacak.İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler