Zam bekleyen emekliler isyanda! 'Çarşı pazara çıkamaz olduk'

Önümüzdeki yılın ilk günlerinde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen emekli ücretine yönelik emeklilerin beklentisi oldukça yükseldi. Türkiye Emekliler Derneği Erzurum Şube Genel Sekreteri Zekeriya Aras, mevcut hayat pahalılığına değinerek, "Emeklilerimiz çarşı pazara çıkamaz olmuştur" dedi.

31 Aralık 2021 Cuma, 10:02
Zam bekleyen emekliler isyanda! 'Çarşı pazara çıkamaz olduk'
Abone Ol google-news

Türkiye Emekliler Derneği Erzurum Şube Genel Sekreteri Zekeriya Aras, emekli maaşlarına yapılacak zammı dört gözle beklediklerini belirterek “En az asgari ücret kadar olmalı" dedi.

Hükümetin emekli ve memurlara yönelik yapacağı maaş zamları ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Erzurum Şube genel sekreteri Zekeriya Aras, "Son dönemlerde her kesimi etkileyen hayat pahalılığı emeklilerimizi çok daha derinden etkilemiştir. Özellikle düşük maaş alan emeklilerimiz çarşı pazara çıkamaz olmuştur" dedi. 

Emeklilerin yaşadığı sorunlar çok büyüktür diyen Aras, "Dövizde yaşanan artışlar sonrası piyasalardaki yüksek enflasyon emeklimizi fazlasıyla etkiledi. Yapılan hesaplamalarda özellikle SSK ve Bağ-kur emeklilerinin almış olduğu düşük maaşlar geçim sıkıntılarını had safhaya çıkarmıştır. Bu vesile ile en düşük emekli maaşlarının 2022 yılı yılı asgari ücreti ile eşitlenmesi en büyük temennimizdir. Maaşların bu seviyeye gelmesi ile geçim sıkıntısı içerisinde olan emeklilerimizde bir nebze olsun refaha çıkacaktır" diye konuştu. 

Emekli maaşına yapılacak zammın tatmin edici seviyelere gelmesi yönündeki taleplerini hükümete sunduklarını belirten Aras, "Yapılan bu çalışmalar neticesinde beklentimiz 2022 yılı zam oranlarında düşük ücretlilere seyyanen zam ve altı aylık enflasyon farkı uygulaması sonucu azda olsa emeklilerimizin hayat pahalılığı karşısında ezilmemesi hususunda da taleplerimizin karşılanması bekliyoruz" ifadelerini kullandı.