Sağlıksız beslenme kanser oluşma riskini yüzde 30 oranında artırabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle kansere karşı savaşan besinlerle ilgili bilgi verdi.
1
Sağlıksız beslenme kanser oluşma riskini yüzde 30 oranında artırabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle kansere karşı savaşan besinlerle ilgili bilgi verdi.
Kurubaklagiller 
Kuru fasulye, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek ile soya fasulyesi gibi kuru baklagiller hem iyi birer bitkisel protein kaynağı, hem çok iyi bir posa kaynağı, hem de içerdikleri fitokimyasallar sayesinde çok iyi bir kanser savaşçıları.
2
Kurubaklagiller Kuru fasulye, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek ile soya fasulyesi gibi kuru baklagiller hem iyi birer bitkisel protein kaynağı, hem çok iyi bir posa kaynağı, hem de içerdikleri fitokimyasallar sayesinde çok iyi bir kanser savaşçıları.
Üzümsü meyveler 
Çilek, böğürtlen, ahududu, yabanmersini, dut, üzüm, kızılcık, kiraz ve vişne gibi üzümsü meyveler vücut hücrelerini serbest radikal hasarından koruyan bileşikleri içeriyorlar.
3
Üzümsü meyveler Çilek, böğürtlen, ahududu, yabanmersini, dut, üzüm, kızılcık, kiraz ve vişne gibi üzümsü meyveler vücut hücrelerini serbest radikal hasarından koruyan bileşikleri içeriyorlar.
Dost baharatlar 
Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan dost baharatlar tarçın, ka
ranfil, fesleğen, kimyon, kakule, nane, kişniş, biberiye, sarımsak, zencefil ve zerdeçal vücuttaki iltihabi olayları önleyici ve toksinlerden arındırıcı etkiye sahipler
4
Dost baharatlar Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan dost baharatlar tarçın, ka ranfil, fesleğen, kimyon, kakule, nane, kişniş, biberiye, sarımsak, zencefil ve zerdeçal vücuttaki iltihabi olayları önleyici ve toksinlerden arındırıcı etkiye sahipler
Likopen 
Domateste likopen adı verilen ve retinole çevrilemeyen bir karotenoid bulunuyor. Domatesin yanı sıra greyfurt, kayısı ve karpuz da likopenden zengin meyveler. Pişmiş domates ürünlerinde yani domates püresi, domates salçası, makarna sosu ve pişirilerek hazırlanan domates suyunda çiğ domatese göre 2 ila 8 kat daha fazla likopen mevcut.
5
Likopen Domateste likopen adı verilen ve retinole çevrilemeyen bir karotenoid bulunuyor. Domatesin yanı sıra greyfurt, kayısı ve karpuz da likopenden zengin meyveler. Pişmiş domates ürünlerinde yani domates püresi, domates salçası, makarna sosu ve pişirilerek hazırlanan domates suyunda çiğ domatese göre 2 ila 8 kat daha fazla likopen mevcut.
Yeşil ve siyah çay 
Hem siyah çay hem de yeşil çay yapısında güçlü bir antioksidan olan polifenolleri bulunduruyor
6
Yeşil ve siyah çay Hem siyah çay hem de yeşil çay yapısında güçlü bir antioksidan olan polifenolleri bulunduruyor