1 Mayıs'a doğru

İstanbul'da, 33 yıl aradan sonra ilk yasal 1 Mayıs kutlamasına ev sahipliği yapacak Taksim Meydanı'nda, çevre illerden de alınacak takviye ile 20 bin polisin aktif olarak görev yapacağı bildirildi. İzmir'de 1 Mayıs kutlamalarının, Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirileceği bildirildi.

22 Nisan 2010 Perşembe, 10:13
Abone Ol google-news

Bayrampaşa'da bulunan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde, Şube Müdürü Faruk Karaduman ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Karabörk'ün katılımıyla gerçekleştirilen sabah içtimasının ardından, 1 Mayıs için yapılan hazırlıklar basına tanıtıldı.

Emniyet Müdür Yardımcısı Karabörk, 1 Mayıs'ın huzur ve güven içinde kutlanabilmesi için iki aydır hazırlık yaptıklarını bildirdi. Karabörk, ''1 Mayıs'ı, vatandaşlarımızın en iyi şekilde kutlayabilmesi için İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü olarak tüm tedbirleri almaktayız. Bu yıl Taksim'de yapılacak kutlama, daha önce alınan tedbirlerin tamamen değişmesine neden oldu. Daha önce alınan önlemler, Taksim'e çıkmayı engellemek üzerineydi. Bu yıl, sendika ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim'de gerçekleştirilecek olan kutlama için, tüm önlemleri almaktayız'' dedi.

Özel birtakım önlemler aldıklarını ve çeşitli planlamalar yaptıklarını belirten Kamil Karabörk, ''Bu yıl, 1 Mayıs'ta Taksim ve civarında, çevre illerden gelecek takviye polislerle yaklaşık 20 bin çevik kuvvet ve polis memuru görev yapacak. İstenmeyen herhangi bir olaya karşı Taksim ve çevresi güvenlik çemberine alınacak'' diye konuştu. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Karabörk'ün açıklamasının ardından, olaylara müdahale, eylemcilerle diyalog, gözaltına alma teknikleri gibi konularda eğitim gören polis memurları, tatbikat da yaptı.
 

Stresle mücadele

Özel eğitimli polis köpeklerinin de kullanıldığı tatbikattan sonra, polis memurlarına Prof. Dr. Nevzat Tarhan ''stresle mücadele'' konusunda bilgi verdi. Tarhan, 33 yıl sonra ilk defa Taksim'de törenlerin yasal olarak düzenleneceğini belirterek, ''Ani değişiklikler olduğu zaman, toplumun yaşantısında şok etkisi, travmatik etki yapabiliyor. Travmatik etkileri iyi yönetmek gerekiyor. İyi şeyler de bazen krize sebep olabiliyor. Bu nedenle olaylar en az soğukkanlı bir şekilde nasıl karşılanabilir. Bu konuda bilimsel yardım alınmak istendi. Bireysel olarak, grup olarak bunu nasıl yönetiriz, müdahale edecek olan polislerin ihtiyaçları nelerdir? Bu soruları cevaplayacağız'' dedi.

Tarhan, 33 yıl önceki olaylı 1 Mayıs kutlamalarında sağlıklı önlemlerin alınamadığını ifade ederek, ''O tarihten sonra yasal bir toplantı yapılamıyordu. 33 yıl sonra bu karar değişti. Taksim ve İstiklal Caddesi'nin Türkiye'nin Hyde Park'ı olması lazım'' dedi.

 

İzmir'deki 1 Mayıs kutlamaları

İzmir'de 1 Mayıs kutlamalarının, Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirileceği bildirildi. Türk-iş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen temsilcileri, İzmir'deki 1 Mayıs etkinliklerinin Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilmesiyle ilgili taleplerini İzmir Valiliğine iletti.

Türk-İş 3. Bölge Temsilci Yardımcısı Tuncay Kireçkaya, Valilik çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantı komitesi olarak 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun kapsamında müracaat ettiklerini belirterek, kutlamaları Gündoğdu Meydanı'nda yapma isteklerini ilgili makamlara ilettiklerini söyledi.

Kireçkaya, ''Talebimiz Emniyet ve Valilik tarafından olumlu karşılandı. İzmir'de 1 Mayısı Gündoğdu Meydanı'nda saat 13.30'da kutlayacağız. İşçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayısı kutlamaya sadece işçilerimizi değil, esnafımızı, meslek odalarını, işsizlerimizi, gençlerimizi ve ev hanımlarımızı da çağırıyoruz'' dedi. Kireçkaya, 1 Mayıs kutlamalarında işçilerin sorunlarını yüksek sesle dile getiricetlerini söyledi.

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam da Türkiye'de her geçen gün yoksulluğun ve açlığın arttığını vurgulayarak, bu 1 Mayısın her zamankilerden çok daha görkemli olacağını dile getirdi.

DİSK Ege bölge Temsilcisi Azad Fazla ise Türk-İş, DİSK ve KESK olarak özellikle örgütsüz iş yerlerine gideceklerini, serbest bölge ve organize sanayi bölgelerini ziyaret ederek, buradaki işçilere 1 Mayısa katılma çağrısında bulunacaklarını bildirdi.

Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy da 1 Mayıs'ın işçi sınıfının çok büyük bir anlam taşıdığını ifade ederek, 1 Mayısı Gündoğdu Meydanı'nda TEKEL, TARİŞ ve Yatağan'daki enerji işçilerinin katılımı ile kutlayacaklarını aktardı.