10 yaşındaki çocuğun yapacağı okul katliamını gönüllü itfaiye eri önledi: 3 yaralı

ABD'nin Güney Karolina eyaletinde 10'lu yaşlardaki bir çocuk, babasını öldürdükten sonra yakındaki bir ilkokula silahlı saldırı düzenleyip iki öğrenci ve bir öğretmeni yaraladı. Elindeki silahla dehşet saçan çocuğu o sırada bölgede olan gönüllü bir itfaiye eri etkisiz hale getirdi. Sosyal medyada itfaiye eri sonuçları daha da ağır olabilecek bir saldırıyı engellediği için kahraman ilan edildi.

29 Eylül 2016 Perşembe, 11:17
Abone Ol google-news

 
 
Saldırı halihazırda bireysel silahlanmaya yönelik tartışmaların sürdüğü, okullara yönelik şiddet olaylarının arttığı bir dönemde meydana geldi.
 
İsmi açıklanmayan, 10'lu yaşlarda olduğu belirtilen çocuğun önceki gün önce babası 47 yaşındaki, Jeffrey DeWitt Osborne’u öldürdüğü, ardından arabayla Townville İlkokulu’na gittiği, çitlere çarptığı, binaya girmeden okulun oyun alanı bölgesinde çevreye ateş açtığı belirtildi. Olayda okul öğrencilerinden 6 yaşlarındaki iki erkek çocuk ile bir öğretmenin yaralandığı açıklandı. 
 
Bölgede bulunan gönüllü itfaiyeci 30 yaşındaki Jamie Brock’un etrafa ateş eden çocuğa müdahale edip binanın içine girmesini engellediği, yere yatırıp etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı. Olayın katliama dönüşmesini engelleyen Brock, yaşananların duyulmasıyla birlikte kısa süre içinde bölge yetkilileri ve sosyal medyadan kahraman ilan edildi.
 
Brock ise yaptığının çok büyütülecek bir şey olmadığını, kendisinin yerinde olan her itfaiye erinin bu şekilde davranacağını söyledi.

Polis, olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken evden eğitim gördüğü öne sürülen çocuğun babasını vurmasının ardından büyükannesini ağlayarak aradığı, onların eve gittiklerinde ise oğullarının cesediyle karşılaştıklarını anlattıkları yerel basına yansıdı. Yetkililer, olayın "terör eylemi ya da ırkçı bir saldırı" olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını söyledi. Olay sırasında çocuğun annesinin işte olduğu belirtiliyor.