10 yılın en etkili 50 kişisi

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, son 10 yılın en etkili 50 kişisini seçti. İşte Financial Times'e göre son 10 yılın en etkili isimleri...

31 Aralık 2009 Perşembe, 09:13
Abone Ol google-news

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, 50 kişilik listede sadece "kahramanların" değil, bazı "kötü adamların" da yer aldığını belirterek, bu kişilerin dünyada ve bölgelerinde, özellikle siyaset, iş dünyası, ekonomi ve kültür alanlarındaki etkileri dikkate alınarak seçildikleri bildirildi.

Gazete ayrıca, listesini tartışmaya açarak okuyucularına, "Bu listede kimler eksik? Kimler çıkarılmalı?, Gelecek 10 yılı sizce kim etkileyecek" sorularıyla interaktif bir ortam oluşturdu.
FT'nin listesinde yer alan bazı isimler şöyle:
ABD Başkanı Barack Obama, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, El Kaide lideri Usame Bin Ladin, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Birleşik Krallık'ın eski Başbakanı Tony Blair, ABD'nin eski başkanı George W. Bush, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Goldman Sachs'ın Yöneticisi Lloyd Blankfein, Apple'ın Yöneticisi Steve Jobs, Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Amerikalı hip hop şarkıcıları JayZ ve eşi Beyonce, Harry Potter'ın yazarı JK Rowling, Amerikalı televizyon sunucusu Oprah Winfrey, golf oyuncusu Tiger Woods.