100'den fazla çocuk istismarı dosyası yok edildi

İNGİLTERE İçişleri Bakanlığı'ndaki 1980'li yıllarda siyasilerin ve ünlülerin karıştığı çocuk istismarı suçlamaları ile ilgili 100'den fazla dosyanın yok edildiği ortaya çıktı.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 08:22
Abone Ol google-news
İngiliz basının yer alan haberlere göre, İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda Margaret Thatcher hükümeti döneminde aralarında milletvekilleri ve ünlülerin de karıştığı iddia edilen çocuk istismarı suçu ile ilgili dosyaların yok edildiği veya kaybolduğu açıklandı.
 
Eski İngiltere İçişleri Bakanları'ndan Leon Brittan'ın 1967 yılında 19 yaşındaki bir genç kıza tacizde bulunduğu gerekçesiyle sorgulanmasının ardından eski bakanlardan Norman Tebbit, dün BBC'ye yaptığı açıklamada, 1980'li yıllarda çok sayıda siyasetçi ve ünlü ismin karıştığı çocuk istismarı ile dosyalarının siyasi bir şekilde üzerinin örtülmüş olabileceğini söyledi. 
 
Independent gazetesinin haberine göre, eski İçişleri Bakanlarından Lord Brittan, geçtiğimiz ay 1967 yılında 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisine tacizde bulunduğu gerekçesiyle göz altına alınarak sorgulandı.
 
Adı açıklanmayan kadının 2012 yılında yaptığı şikayet üzerine sorgulanan 74 yaşındaki Brittan'ın ise suçlamaları reddettiği bildirildi.
İçişleri Bakanlığı'nın buna benzer 114 dosyanın yok edildiği veya kaybedildiğini açıklamasını yapmasının ardından Margaret Thatcher döneminde bakanlık yapan Tebbit, bu tür konuların hükümet yapısına zarar vereceği gerekçesiyle konuşulmadığını ve üzerinin örtüldüğünü vurguladı. Tebbit, yaptığı açıklamada, siyasilerin de karıştığı pedofili ile ilgili şikayetlerin sisteme zarar verir endişesiyle kapatıldığını ve araştırılmadığını belirtti.
Eski Liberal Parti milletvekili Cyril Smith ile 1970'li yıllardaki BBC'nin ünlü sunucularından Jimmy Savile hakkındaki çocuk istismarı açığa çıkarılmasının ardından ülkede pedofili ile ilgili toplumsal olarak soruşturma baskısı da giderek büyüyor.