113 gündür grevde olan Bel Karper işçileri: Biz kime sesimizi duyuracağız?

Çorlu'daki Bel Karper Gıda Fabrikası işçileri, grevde 113. günü geride bıraktı. İşçiler, fabrikaya dışarıdan yeni işçi getirilmesine tepki gösterdi. Fabrikanın 19 yıllık çalışanı Sami Can, "Yargıtay’ın vermiş olduğu kararın arkasında kim duracak? Biz kime sesimizi duyuracağız” dedi.

07 Eylül 2021 Salı, 14:01
113 gündür grevde olan Bel Karper işçileri: Biz kime sesimizi duyuracağız?
Abone Ol google-news

Tekirdağ Çorlu’daki Bel Karper Gıda Fabrikası işçileri, üyesi oldukları Tekgıda-İş Sendikası’nın yetki almasına rağmen fabrikanın toplu iş sözleşmesi için masaya oturmaması ve sendika temsilcisini işten çıkartması üzerine greve gitti.


Grevde 113 günü geride bırakan işçiler, fabrikanın grev kırıcılığı yaptığını öne sürdü. Fabrikaya yeni işçi getirilmesinin hukuksuz olduğuna vurgu yapan Bel Karper işçileri, 113 günlük süreci ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

“BEL KARPER FİRMASI ÇALIŞANLARI TÜRKİYE HARİÇ HER YERDE ÖRGÜTLÜ”

Tekgıda İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, “Bel Karper işvereni, dünyanın 25 ülkesinde faaliyet gösteriyor. Buralarda 17 bin çalışanı var. Türkiye haricinde sendikalı olmayan yer yok ama Türkiye’de yasaların esnekliği ve Çalışma Bakanlığı’nın kendi yasalarına sahip çıkmaması nedeniyle yabancı sermaye, burada Türk işçilerinin hak ve hukukuna saygı duymadığı gibi hukuku da çiğnemekten geri kalmıyor” dedi.

“BİZ HAKKIMIZI NEREDE ARAYACAĞIZ?”

14 yıldır Bel Karper’de makine operatörlüğü yapan Engin Arslan, ‘iş yerine giriş çıkışı engelledikleri’ gerekçesiyle kendilerine 12 bin 804 lira ceza kesildiğini anımsattı. Arslan, şöyle konuştu:

“İş akdi askıda olan arkadaşlarımızı işten çıkartarak yerine kaçak işçi almaya başladı. Bunları Çalışma Bakanlığı’na bildirdik, fakat kanun tanımaz Bel Karper firması Çalışma Bakanlığı’nın verdiği yetkiyi tanımamaktadır. ‘Ben kaçak işçiyi alırım’ diyor. Her gün servisleri kontrol ettiğimizde kaçak işçi geldiğini görmekteyiz. Biz burada hakkımızı ararken Çorlu Kaymakamı ve Çorlu Jandarma Komutanlığı, 12 bin 804 lira ceza kesmektedir. Fakat biz hakkımızı nerede arayacağız ve bu olaya kim dur diyecek?”

“BU İŞE ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORUZ”

Güler Yıldız ise “İŞKUR’dan tespit ettik ama hala inat ediyorlar, işçileri içeriye sokmaya çalışıyorlar. Kaçak işçi olan servislerin hiçbirini içeriye almıyoruz, hala bekleniyor. Jandarma ve Kaymakam tarafından da 12 bin 804 lira ceza yazılıyor her gün. Biz bu işe çözüm bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

“BİZ YASA DIŞI HİÇBİR İŞ YAPMIYORUZ”

Firmanın hukuka uygun davranması gerektiğini belirten işçi Sami Can, şöyle konuştu:

“Biz yasa dışı hiçbir iş yapmıyoruz ama şu anda burada grevde olan arkadaşlarımızın yerine işveren vekillerinin grev kırıcılığı yaparak, iş akdini feshederek başka işçiler getirmeye çalışıyor. Grevdeki işçinin yerine işçi alınmaz. Grevdeki işçinin iş hakkı askıdadır. Kamuoyuna, emekçilere, Çalışma Bakanlığı ve hükümetimize sesleniyoruz. Yargıtay’ın vermiş olduğu kararın arkasında kim duracak? Biz burada kaçak işçileri tespit ediyoruz. Servislerin bazıları içeri giriyor, içerisinde kaçak işçi olan servisleri bildiriyoruz, tutanak tutturuyoruz. Kaymakam ve Jandarma ile burada tutanak tutuldu. Aynı şeyler yine devam etmektedir. Biz kime sesimizi duyuracağız? Biz neden buradayız? Biz 113 gündür burada grevdeyiz.”

NE OLMUŞTU?

Tekgıda-İş Sendikası, Fransız gıda firması Bel Karper’de çoğunluk sağlayarak yetki almıştı. Ancak firma, toplu iş sözleşmesi için masaya oturmayarak sendika temsilcisini Kod-29’la işten çıkarmıştı. İşçiler, 17 Mayıs’ta alınan kararla iş bırakmıştı.