12. İstanbul Bienali sona erdi

Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann küratörlüğünde düzenlenen Felix Gonzalez-Torres'in yapıtlarından ilham alan İsimsiz/12. İstanbul Bienali Antrepo 3 ve 5'te, beş karma sergi ve 50'den fazla kişisel sunum kapsamında 500'ü aşkın yapıt sergilenerek 13 Kasım Pazar günü sona erdi.

16 Kasım 2011 Çarşamba, 10:48
Abone Ol google-news

İsimsiz (Soyutlama), "İsimsiz" (Ross), "İsimsiz" (Pasaport), İsimsiz (Tarih) ve "İsimsiz" (Ateşli Silahla Ölüm) olarak farklı temalar altında düzenlenen beş karma serginin ve kişisel sunumların bulunduğu bienal mekânlarının tasarımı, günümüz mimarlığının ünlü ismi Ryue Nishizawa’nın Mimarlık Ofisi tarafından yapıldı.
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali kapılarını açtığı 17 Eylül 2011 tarihinden itibaren iki ay boyunca Türkiye’nin büyük, sürekli, kapsamlı ve temalı güncel sanat etkinliği olarak İstanbul’u uluslararası sanat gündeminin merkezinde konumlandıran 12. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 110.000 kişi gezdi.

2007 yılından bu yana İstanbul Bienali’nin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding, bu desteğini 2016 yılına kadar, bundan sonraki iki bienali de kapsayacak şekilde sürdürecek.
Bienal süresince her gün düzenlenen rehberli turlara yaklaşık 5.000 kişi katıldı. Bienalin eğitim programı kapsamında Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca düzenlenen turlar için özel eğitim almış 17 tur rehberi görev aldı. İlk kez bu yıl Vodafone desteğiyle geliştirilen, iPad ve akıllı telefonlarda kullanılabilen İKSV Mobil uygulamasıyla ziyaretçiler, 12. İstanbul Bienali’ni 3 boyutlu olarak gezdi. Bienali İKSV Mobil uygulamasıyla deneyimlemek isteyenler için ayrıca, mekân girişinde Koç/Bilkom tarafından sağlanan iPad’ler verildi.

13.İstanbul Bienali, bu yıl da olduğu gibi Koç Holding sponsorluğunda 14 Eylül-10 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.