17. Altın Koza Film Festivali'ne doğru

Adana Büyükşehir Belediyesince 20-26 Eylülde gerçekleştirilecek 17. Altın Koza Film Festivali'nde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 10 film yarışacak.

06 Eylül 2010 Pazartesi, 12:13
Abone Ol google-news

Adana Büyükşehir Belediyesince 7-13 Haziranda yapılacağı duyurulan ancak İsrail'in yardım gemilerine saldırısı ve Hatay'ın İskenderun ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle ertelenen festivalle ilgili hazırlıklar sürdürülüyor.

Koza AŞ Genel Müdürü ve Festival Genel Koordinatörü Ozan Aksu, Hilton Otel'de düzenlenen toplantıda, ilki 1961 yılında ''Altın Koza Film Şenliği'' adıyla gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali'nin o tarihten bu yana kendini geliştirerek içeriğinin zenginleştirildiğini söyledi.

Bu yıl 20-26 Eylülde festivalin 17'ncisini düzenleyeceklerini belirten Aksu, ''Festival ülkemizin en önemli kültür-sanat etkinliklerinden biri haline gelmiştir. Amacımız bu festivali uzun yıllar devam ettirmek'' dedi.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi senarist-yönetmen Işıl Özgentürk ise son 1 yılda çekilmiş Türk filmlerinin katılabildiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na bu yıl 40 başvuru yapıldığını, 10'unun jüri önüne çıkmaya hak kazandığını söyledi.

Özgentürk, yarışmada dereceye giren filmlere para ödülü verileceğini belirterek, ''Film yapmak çok pahalı. Buna ne kadar katkı sağlanırsa Türk sineması daha çeşitli hale gelecektir'' diye konuştu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda bu yıl Semih Kaplanoğlu'nun ''Bal'', Onur Ünlü'nün ''Beş Şehir'', Atıl İnaç'ın ''Büyük Oyun'', Nesli Çölgeçen'in ''Denizden Gelen'', Hakan Algül'ün ''Eyvah Eyvah'', Selim Demirdelen'in ''Kavşak'', Zeki Demirkubuz'un ''Kıskanmak'', Levent Semerci'nin ''Nefes: Vatan Sağolsun'', Melik Saraçoğlu ile Hakkı Kurtuluş'un ''Orada'' ve Ümit Ünal'ın ''Ses'' filmlerinin yarışacağı bildirildi.


Yarışmalar ve katılım

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması Koordinatörü Hilmi Etikan da Akdeniz havzasında yer alan ülkelerin yönetmenlerinin katılabildiği Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nın belgesel, deneysel, kurmaca ve canlandırma olmak üzere 4 bölümde gerçekleştirileceğini söyledi.

Yarışmaya bu yıl çeşitli ülkelerden 368 filmle başvurulduğunu belirten Etikan, bunlardan belgesel dalında 11, deneysel dalda 8, kurmaca dalında 28, canlandırma dalında 14 filmin jüri karşısına çıkacağını kaydetti.

Etikan, Türkiye'deki iletişim ve güzel sanatlar fakülteleri, sinema ve televizyon bölümlerine devam eden lisans öğrencilerinin başvurabildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ise belgesel dalında 8, deneysel dalda 7, kurmaca dalında 10, canlandırma dalında 8 filmin değerlendirme kapsamına alındığını belirtti.


Onur konuğu ve onur ödülleri

Yunan yönetmen Theo Angelopoulos'un festivalin ''Onur Konuğu'' olarak Adana'ya gelecek.

Müjde Ar ve Atilla Dorsay'a 23 Eylülde düzenlenecek ''Onur Ödülleri Balosu''nda ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' verilecek. Müjde Ar filmleri seçkisi izleyiciyle buluşacak.

Festivalin gösterim bölümü bir hafta boyunca dünya sinemasının en seçkin örnekleri ''Fipresci: Eleştirmenlerin Gözünden Kaçmaz'' ve ''Filistin-Barışa Hasret'' başlıkları altında izleyiciye sunulacak.

Sibel Can, Zuhal Olcay, Göksel ve Erol Evgin'in konser vereceği festivalde, konuklarla protokol, 24 Eylülde ''sevgi korteji''yle vatandaşları selamlayacak.