'2 asker yangın kuyusuna atlamaya zorlandı'

Türkiye, Elazığ'da sorumsuz bir teğmenin neden olduğu faciada 4 askerini şehit vermenin acısını yaşarken, benzer bir haber Şanlıurfa'dan geldi. Mantıksız şekilde verilen emir sebebiyle iki asker neredeyse diri diri yanıyordu.

03 Eylül 2009 Perşembe, 12:42
Abone Ol google-news

Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki olay, Elazığ'daki faciadan 2 gün sonra 19 Ağustos'ta meydana geldi.

Acemi eğitimlerini tamamlayarak 15 Ağustos'ta 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na gelen Adanalı er Osman Boran ile Ağrılı er Cüneyt îlgün, kuru otları toplamakla görevlendirildi. İddiaya göre Uzman Çavuş C.A., iki askere, askeri araca yüklenerek başka bir yere taşınan kuru otları, içinde ateş yanan kuyuya atmalarını istedi.

Gazete Habertürk'te Neşet Karadağ , Ahmet Yukuş ve Muzaffer Duru imzası ile yeralan habere göre, uzman çavuşun verdiği mantık dışı cezada yangın kuyusuna atlamaya zorlanan iki er yaralı kurtuldu.

 

'Bana işimi öğretme'

İddiaya göre iki er, askeri aracın kuyuya çok yaklaştığını, otları atmaları halinde birden alevlerin yükselip aracın yanabileceğini söyledi. Buna öfkelenen Uzman Çavuş C.A., "Bizim işimizi bize mi öğretiyorsunuz, otları kuyuya atın, yemeğe gideceğiz daha" dedi.

Verilen emir üzerine iki er, otları kuyuya atınca birden yükselen alevler askeri aracın brandasını tutuşturdu. Alevler arasında kalan erler kaçmaya çalışırken yangının sürdüğü kuyuya düştü. Diri diri yanmaktan arkadaşları sayesinde kurtulan erler Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


"Cinayete teşebbüs"

Erlerden Osman Boran'ın babası Halil ve annesi Keziban Boran, olayın kendilerine hastanedeki bir hizmetli tarafından telefonla bildirildiğini belirtti. Baba Halil Boran, "Oğlum ölümle mücadele veriyor hiçbir askeri yetkili bizi arayıp da ne olup bittiğini bildirmiyor. Olayı saklamaya çalışıyorlar. Kaza süsü verilmek isteniyor. Uzman çavuş çocuklarımızın yangın kuyusunda ölmeleri için adeta emir vermiş. Bu bir cinayete teşebbüstür" diyerek Genelkurmay Başkanlığı'na ve Milli Savunma Bakanlığı'na şikayet mektubunu postayla gönderdi.

Boran, olayla ilgili soruşturma yapılmadığını ve eğitim zayiatı olarak kayıtlara geçirildiğini, uzman çavuş C.A.'nın ise yıllık izne ayrıldığını öne sürdü.

Şanlıurfa'daki ilk müdahalenin ardından sevk edildikleri Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde tedavileri süren iki askerin önümüzdeki hafta taburcu edileceği belirtildi.