2. bir ‘Vandal Aziz’ olayı, bu kez de Bosna ayağa kalktı

İtalya'yı karıştıran 'Vandal Aziz'den sonra Bosna Hersek'i de Türkiye vatandaşı olduğu belirtilen bir kişi ülkeyi ayağa kaldırdı.

30 Aralık 2015 Çarşamba, 18:09
Abone Ol google-news

Kiraladığı otomobille Bosna Hersek'in en önemli tarihi ve kültürel miraslarından olan Mostar Köprüsü'nden geçmeye çalıştığı öne sürülen Türkiye vatandaşı aranıyor.

'Vandal Aziz'den sonra büyükelçilikten uyarı

1800 yıllık sütuna adını yazan Türk öğrenci gözaltına alındı

İtalya’nın başkenti Roma’da, 1800 yıllık sütuna adını yazan bir Türk öğrencinin gözaltına alındığı, para cezası ödedikten sonra serbest bırakılmıştı.  Aziz Multu adlı Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumları’ndaki (Fori Imperiali) sütunlardan birine bozuk parayla adını yazmasının ardından İtalya basını Türkiyeli öğrenciyi 'Vandal Aziz' olarak haber yapmıştı.Polis, kiraladığı siyah otomobille gece saatlerinde ülkenin güneyindeki Mostar şehrinin sembolü olan ve araç trafiğine kapalı tutulan tarihi köprünün üzerine çıkan Türkiye vatandaşı B. G'yi bulmaya çalışıyor.Aracın Mostar Köprüsü üzerindeki fotoğraflarının basına yansımasının ardından açıklamada yapan Hersek-Neretva Kantonu Polis Sözcüsü Ljudevit Maric, Uluslararası Saraybosna Havalimanı'ndaki bir araç kiralama şirketinden kiralandığını belirledikleri otomobili ve sürücüyü aramaya devam ettiklerini kaydederek, "Söz konusu Türk vatandaşı ile konuştuğumuzda, niyetinin ne olduğunu, kasıtlı olarak mı yoksa yanlışlıkla mı köprüye çıktığını anlayacağız" dedi.

Maric, tarihi köprüde herhangi bir hasar olup olmadığı konusunda incelemenin devam ettiğini belirterek, zarar görmesi durumunda söz konusu kişinin bundan sorumlu tutulacağını ifade etti. Mimar Sinan'ın öğrencisi Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü, sadece şehre ismini vermekle kalmayıp yıllarca medeniyetleri, kültürleri birleştiren simgelerden biri haline geldi. Bosna'daki savaşta Hırvat birliklerinin top atışları sonucu yıkılan tarihi köprü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) katkılarıyla aslına uygun şekilde yeniden inşa edilerek 2004 yılında açıldı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Mirası Listesi'ne eklendi.