'2. kez adaylık Anayasa'ya aykırı'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Abdullah Gül'e bir kez daha aday olma yolunu açan kararına ilişkin, "Cumhurbaşkanı'nın ikinci kez seçilme hakkı Anayasa'ya aykırı. Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı ikinci kez seçilemez" dedi.

16 Haziran 2012 Cumartesi, 11:42
Abone Ol google-news

Bekir Bozdağ, Haliç Kongre Merkezi'nde Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Tören öncesinde gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı'nın görev süresine ilişkin sorularını yanıtlayan Bozdağ, ilk olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararının bağlayıcı olduğunu hatırlattı. Bu karar ile tartışmalara son verildiğini belirten Bozdağ, şunları söyledi:

"Hayırlı olsun. Bundan sonra tartışmalar olmayacak. Ama hukuki değerlendirmeler tabii ki yapılabilir. Mahkeme'nin görev süresine ilişkin 7 yıl kararı doğru. Ancak ikinci kez seçilme kararı Anayasa'ya aykırıdır. Mahkeme'nin ya tamamen iptal etmesi ya da tamamen reddetmesi gerekirdi. Ve tabii ki mahkemenin gerekçeli kararını bilemiyoruz. Anayasa Mahkemesi seçme ve seçilme hakkını veya eşitlik ilkesini düşünmüş olabilir. Ancak Anayasa'da ikinci kez seçilememe hükmü varken bu hükmü görmemezlikten gelmesi de düşünülemez. Gerekçeli kararı gördükten sonra daha iyi değerlendirebiliriz."

Bozdağ, "Peki bu karardan sonra ne olacak?" sorusuna da "Türkiye yoluna devam edecek. 2014'e vakit çok" cevabını verdi.
 

Gülen'e "dön" çağrısı

Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönmesi yönündeki davetine ilişkin sözlerini de değerlendirerek, "Fethullah Gülen Hoca Efendi Türkiye'nin yetiştirdiği pek çok değerli insandan biridir. Türkiye'nin yetiştirdiği pek çok değerli insan çeşitli sebeplerden dolayı yurt dışındadır. Biz bütün değerlerimizin Türkiye'de olmasının yararlı olacağına inanıyoruz. Dönüp dönmeme kendi kararıdır" dedi.

Öcalan'a ev hapsi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Öcalan'a ev hapsi konulu açıklamasını da değerlendiren, Bozdağ, "Sayın Arınç'ın açıklaması bir takım şartların tahakkuku halinde konuşulabilir. Terör örgütü silah bırakırsa daha iyi konuşulabilir" yorumunu yaptı.