20. İstanbul Caz Festivali

20. İstanbul Caz Festivali'nde cazın yeni yıldızı Anthony Strong izleyiciyle buluştu. Gecede, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Durul Gence ile Hasan Kocamaz'a değer görüldü.

04 Temmuz 2013 Perşembe, 19:43
Abone Ol google-news

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, Avusturya Kültür Ofisi bahçesindeki geceye katılamayan müzisyen Hasan Kocamaz'ın ödülü, kızı Ayşe Kocamaz Mortaş'a verildi.

Anthony Strong konseri öncesinde gerçekleştirilen gecede, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin'in takdim ettiği Durul Gence ise ödülünü, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner'in elinden aldı.

Müzisyen ve orkestra şefi Gence, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, Herbie Mann'ın İstanbul konserinde onunla birlikte sahnede olmasını teklif ettiği anın, kariyerinin doruk noktası olduğunu söyledi.

Durul Gence, şöyle devam etti:

"20 yıl önce başladığım eğitimcilik serüveni de bana bu ülkede yetişen usta müzisyenleri daha iyi takdir edebilecek kuşaklar yetiştirmeme fırsat verdi. Öğrencilerimin, caz ve müzik dünyasında kazandığım deneyimlerimi aktaracağım bir kitap yazmam konusundaki istekleri o yıllarda başladı. Yıllardır üzerinde çalıştığım bu kitabı tamamladığım zaman bu ödülü gerçekten hak etmiş olacağım."

Cazın yeni yıldızı


Ödül töreninin ardından, cazın yanı sıra blues, pop ve soul türlerinden izler taşıyan müziğiyle Anthony Strong, festival izleyicisiyle buluştu. Konserde, 2009'da çıkardığı ilk albümü "Guaranteed!"den bu yana imza attığı parçalardan bir seçkiyi cazseverlerle paylaşan Strong'a, kontrbasta Tom Farmer, davulda Dave Ohm, saksafonda Jon Shenoy ve trompette Graeme Flowers eşlik etti.

Gecede, festival sponsorlarına teşekkür plaketi sunuldu.

Festival


İKSV tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilen 20. İstanbul Caz Festivali, 18 Temmuz'a kadar caz dünyasının ünlü sanatçılarının yanı sıra yine pop, rock, folk ve dünya müziğinin başarılı isimlerini seyirciyle buluşturacak.

Soul ve R&B'de kendi neslinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından John Legend ise festival kapsamında 29 Temmuz akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde Türkiye'deki ilk konserini verecek.