2012'nin en çok konuşulanları

MTM Medya Takip Merkezi tarafından, 2012 yılında 3000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitelerinde yapılan haber takip sonuçlarından derlenerek hazırlanan araştırmaya göre, en çok konuşulan iş insanları listesinde ilk 10 isim 2012 yılında, bir önceki yıla göre yarı yarıya yenilenirken, ilk üç sırada Ali Ağaoğlu, Güler Sabancı ve Aydın Doğan yer aldı.

21 Aralık 2012 Cuma, 12:35
Abone Ol google-news

2012'de İş Dünyasında öne çıkan isimler belli oldu.Medya Takip Merkezi (MTM) yıl boyunca yayınlanan tüm haberleri inceleyerek iş dünyasının lider isimlerini ortaya çıkardığı araştırmaya göre en çok konuşulan iş insanları listesinde ilk 10 isim 2012 yılında, bir önceki yıla göre yarı yarıya yenilendi. Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Acıbadem Holding Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ve IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, THY Genel Müdürü Temel Kotil ilk 10 arasına 2012 yılında dahil olan isimler olurken, listeye girebilen tek iş kadını, 2011 yılında olduğu gibi Güler Sabancı oldu.

Rapora göre, yılın en çok konuşulan ve şirketlerini konuşturan iş adamları ve üst düzey yöneticileri arasında ilk sırayı Ali Ağaoğlu aldı. Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nu takip eden isim, listedeki tek iş kadını olan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. 2012'nin medyada en fazla yer bulan diğer ismi ise Aydın Doğan'dı. Araştırmanın MTM Medya Takip Merkezi tarafından, 2012 yılında 3000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitelerinde yapılan haber takip sonuçlarından derlendiği bildirildi.Öte yandan, şirket yöneticiliklerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaparak toplumsal sorumlulukları üstlenen iş insanları listesinde, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş geçen yılın listesindeki yerlerini korudular.

Rapora göre, iş insanları listesinde yer alan tek kadın Güler Sabancı olurken, en çok habere konu olan 10 işadamı yaklaşık 50 bin haberle sıralamada yer alırken, ilk 10 iş kadını listesinde yer alan iş kadınlarının toplam haber sayısı ise 19 binde kaldı. 2012'de medyanın en çok yer verdiği iş kadınlarına bakıldığında, ilk sıradaki Güler Sabancı'nın ardından, Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Suzan Sabancı Dinçer geldi. Yıl içerisinde Türk-İngiliz İş Konseyi'ne tekrar başkan seçilmesi ile medyada adından en fazla söz ettiren Sabancı Dinçer, Britanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde yapmış olduğu katkılardan dolayı Kraliçe II. Elizabeth'in kendisine verdiği nişan ile de gündeme geldi. Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, yıl genelinde medyanın en çok yer verdiği iş kadınlarından bir diğeri oldu. Bin 956 haber ve yazıda yer alan Timuray'ı Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş izledi.