25 maddelik vizyon belgesi

AKP'nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, 'Vizyon Belgesi'ni açıkladı. Erdoğan'ın 'Vizyon Belgesi'nde üç bölüm bulunuyor. Vizyon belgesinin tamamı 25 maddeden oluşuyor.

11 Temmuz 2014 Cuma, 15:17
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda ünlü ismin de katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nse 'Vizyon Belgesi'ni açıkladı.

Başbakan salona eşi ile birlikte geldi. Sahnede katılımcıları selamladı, sahneden indiğinde de ön sırada oturan konuklarla tokalaştı. Bu sırada 30 Mart yerel seçimlerinde AKP'nin seçim şarkısı da olan "Dombra" çaldı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından sinevizyon gösterisine geçilerek Erdoğan uzun hayat hikayesi anlatıldı. Sinevizyon gösterisinde Erdoğan'ın vatandaşlarla bir arada olduğu organizasyonlara ilişkin görsel materyaller yer alırken, bayrak vurgusu da yapıldı. Erdoğan siyasi mücadelesinin altının çizildiği sinevizyon gösterisinin ardından Sanatçı Uğur Işılak cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında kullanılacak yeni seçim şarkısını seslendirdi.

Konuşmasında 'kimseyi reddetmiyoruz' diyen Erdoğan, muhalefete yüklendi yine geçmişten örnekler vererek, "Dünün mağdurları olarak bugün de 77 milyonun mağduriyetini gidermek için mücadele ettik. Biz demokrasi istedik, hem de herkes için demokrasi istedik. Herkes için özgürlük istedik. Bu nedenle 12 yıl boyunca reformlar gerçekleştirdik" diye konuştu.

'Vizyon Belgesi'ni de açıklayan Erdoğan, "Yeni Türkiye Yolunda" başlıklı belgenin üç bölümden oluştuğunu söyledi.

Erdoğan'ın açıkladığı belge şu bölümlerden oluşuyor: "Demokratik Yönetim, Refah Toplumu, Öncü Ülke"

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle

- Değerli dostlarım, kardeşlerim, sevgili gençler... Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hazırladığımız vizyon belgesinin tanıtım toplantısı vesilesiyle her birinizi selamlıyorum.

- Bu vizyon belgesinin, ülkemiz için hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Tüm vatandaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Bu anlamlı toplantıya iştirak eden tüm sanatçı, yazar, sporcu, tüm dostlarımıza, STK temsilcilerine, bakan, milletvekili arkadaşlarımıza gönülden şükranlarımı sunuyorum.

- 10 Ağustos'ta Türkiye ilk kez cumhurbaşkanını milletin oylarıyla seçecek. 21 Ekim 2007’deki halk oylamasında aziz milletimiz yüzde 69 oy oranıyla evet diyerek bu değişikliğin gerçekleşmesini sağladı. Bu şu demektir, artık ben başkanımı kendim seçmek istiyorum, vekiller vasıtasıyla değil. 2007'de bu anayasa değişikliğini gerçekleştiren TBMM'ye birkez daha teşekkür ediyorum.

- İkinci dünya savaşının yaşandığı bu zor yıllarda Türkiye çok zor dönemlerden geçti. Türkiye yazık ki bu değişimi yakalamadı, yakalayamadı. 1945’te neredeyse tamamen yıkılan Almanya kısa zamanda kendisini toparladı dünyanın en büyük güçlerinden biri oldu.

- 1950’li yıllar çok partili dönem. Türkiye’nin her alanda sıçrama gösterdiği bir dönem oldu. Gerek Menderes gerekse Celal Bayar ile başlayan o süreç dönüm noktasıydı. Bu sıçrama dönemi 1960 darbesiyle çok ciddi şekilde kesintiye uğratıldı. 60’ları 70’leri kayıp yıllar olarak yaşadık.

- 2000’li yıllara bu şekilde ulaştık. Biz gelmeden önce hakim olan şuydu. Önce devlet sonra millet. Biz geldik bunu tersine çevirdik. Önce millet sonra devlet.

- Dünün mağdurları olarak bugün de 77 milyonun mağduriyetini gidermek için mücadele ettik. Biz demokrasi istedik, hem de herkes için demokrasi istedik. Herkes için özgürlük istedik. Bu nedenle 12 yıl boyunca reformlar gerçekleştirdik.

- Çeteleri temizledik. İnsanların ensesine bir kuşun sıkarak karanlıkta kaybolan çetelerle mücadele ettik. Azınlıkları zulmeden çeteleri temizledik.

- Pensilvanya'dan idare edilen çeteye de eyvallah demedik. Yapacağımız çok iş var.

VİZYON BELGESİNİ AÇIKLADI

Hedeflerimizi bu vizyon belgesinde kayıt altına aldık. Bu belge hem bizim hem de 77 milyonun başvuru kaynağı olacak.

Vizyon belgesi 'Yeni Türkiye Yolunda' başlığını taşıyor. "Demokratik Yönetim, Refah Toplumu, Öncü Ülke" başlıkları bulunuyor.

TÖRENE ÜNLÜ İSİMLER DE KATILDI

Törene 15’e yakın sanatçı davet edilirken, katılacağını teyit eden 10 sanatçının isimleri ise şöyle: Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay, Mustafa Sandal, Hande Yener, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Alişan, Kutsi, Tolgahan Sayışman, Şafak Sezer.

TÜSİAD başta olmak üzere TESK, TOBB, TZOB, TİSK gibi işçi ve işveren kuruluşlarının yanı sıra Hak-İş, Türk-iş, Kamu-Sen, Memur-Sen’in davet edileceği, DİSK’in ise davetliler dışında bırakıldığı öğrenildi.

UĞUR IŞILAK'A TEŞEKKÜR ETTİ

Kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, kendisi için bestelenen şarkı için Uğur Işılak'a teşekkür etti. Erdoğan bu teşekkürün ardından konuşmasına başladı.