3. köprü güzergahı tamam

İstanbul'a yapılacak 3. köprünün güzergahı belirlendi. Rotayla ilgili 6 seçenek ikiye indirildi. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları yetkilileri "Beykoz-Tarabya veya Beykoz-Sarıyer olabilir" dedi.

29 Haziran 2009 Pazartesi, 07:24
Abone Ol google-news

Ulaştırma Bakanlığı, 6 milyar dolarlık 'İzmit Körfez Geçişi ve Gebze- İzmir Otoyol' ihalesinin ardından Türkiye gündemine bomba gibi düşecek yeni mega proje için kolları sıvadı. Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'a inşa edilecek üçüncü köprünün merakla beklenen güzergahını belirledi.

Çalışmalar tamamlandı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, İstanbul'a inşa edilecek köprünün güzergâhıyla ilgili 6 seçenek üzerinde yapılan çalışmanın tamamlandığını söyledi.

Yıldırım, güzergâhın zamanı geldiğinde açıklanacağını vurgulayarak, "Daha önce 6 alternatif vardı. Seçimi yaptık. Bu aşamada tek söyleyebileceğim, yeni köprünün Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nin daha kuzeyinde olacağıdır" dedi.
 

İhale bu yıl

Üçüncü köprünün "İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyol" projesinde uygulanan yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirileceğini belirten Yıldırım, bundan sonraki tüm ulaştırma projelerinde de YİD modelini uygulayacaklarını söyledi. Üçüncü köprü için bu yıl içinde ihaleye çıkabilecekleri mesajını veren Yıldırım, güzergâhı açıklamaktan özenle kaçındı.

Çok büyük ihtimalle Beykoz-Tarabya

Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü üst düzey yönetiminin nabzını tutan Sabah, yeni köprü için öne çıkan iki güzergâhı şöyle saptadı:

Beykoz-Tarabya: Bu güzergâh, yeni köprü için en uygun nokta olarak kabul ediliyor. Bu hattın seçilme olasılığı yüzde 90 olarak gösteriliyor.

Beykoz-Sarıyer: Bu güzergah, Beykoz-Tarabya'nın ardından ikinci en güçlü aday güzergâh olarak gösteriliyor.