5 öğrencili mezraya öğretmen ataması

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Basamak mezrasında eğitimden mahrum kalan 5 öğrenci için yurttaşlar tarafından yapılan dersliğe, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmen atandı.

14 Mart 2011 Pazartesi, 11:21
Abone Ol google-news

İlçeye 30 kilometre uzaklıkta, Cilo dağı eteklerinde bulunan Yeniışık köyü Basamak mezrasında yaşayan bedensel engelli Mustafa Yazgül, mezrada okul bulunmadığı için eğitime devam edemeyen 2 çocuğu ile komşularının 3 çocuğunun cahil kalmaması için kısıtlı imkanlarına rağmen 6 ay önce evinin bitişiğine 12 metrakerelik tek gözlü bir bina yaptı.

Binanın derslik olarak kullanılması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden dilekçeyle öğretmen talebinde bulunan Yazgül'ün başvurusunu değerlendiren yetkililer, binayı en yakınında bulunan Alacık Köyü İlköğretim Okulu'nun ek dersliği olarak onaylayarak, 2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren mezraya ücretli öğretmen gönderdi.

Öğretmen Şahabettin Çelçok'un mezraya gelişiyle adeta kaderleri değişen Melike Yazgül (7), Yusuf Yazgül (8), Ali Hozman (7), Rabia Hozman (8) ve Fatma Bakin (7), tüm olumsuzluklara rağmen öğretmenleri sayesinde okuma-yazma öğrenmenin sevincini yaşıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce gönderilen 4 sıra ile vatandaşların temin ettiği sobanın ancak sığdığı odada, öğretmen masası ve sandalyesi bulunmuyor. Öğretmenlerini ders sırasında can kulağıyla dinleyen öğrenciler, teneffüs saatlerinde de derslikleri kadar küçük olan karla kaplı bahçede yine öğretmenleriyle beraber vakit geçiriyor.

Mezrada okul bulunmadığı için birçok ailenin ilçe merkezine ya da Hakkari'ye göç ettiğini anlatan Naci İpek ise 10 haneli mezrada kalan bazı ailelerin de çocuklarını okutmak için ilçe merkezindeki yakınlarının yanına gönderdiğini ifade etti.

İpek, ilçede yakını bulunmayan ve çocuklarını okula gönderecek imkanı olmayan Mustafa Yazgül'ün, evinin yakınında yaptırdığı derslikle 5 çocuğun eğitimine büyük katkı sunduğunu bildirerek, ''Onun yaptırdığı derslik sayesinde mezramıza ilk defa öğretmen geldi ve çocuklarımız cahil kalmaktan kurtuldu'' diye konuştu.