52 günde yüzde 30 yetmedi: İnce'den ilk açıklama

Anadolu Ajansı’nın manipülatif olduğu söylenen seçim sonuçlarına göre sosyal demokrat bir aday olan İnce, yüzde 30’u aştı. CHP ise geçen seçime göre oy kaybetti. İnce, gece geç saatlerde medya kuruluşlarına gönderdiği mesajda "Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum" dedi ve bugün saat 12:00'de açıklama yapacağını duyurdu.

25 Haziran 2018 Pazartesi, 03:05
Abone Ol google-news
<video:1008280>

 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde CHP umduğunu bulamadı. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin oy oranı CHP’nin oldukça üzerine çıktı. İnce, sosyal demokrat bir aday olarak oy oranını yüzde 30’a çıktı uzun yıllardan sonra en yüksek oyu almayı başardı. Türkiye’de seçim süreci, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ortaya erken seçimi atmasıyla, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 18 Nisan günü, “baskın seçim” kararını açıkladı ve kampanya süreci başladı. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı CHP tabanını yanı sıra “hayır” bloğunu da arkasına alan iyi bir kampanya süreci yürüttü. Ancak Anadolu Ajansı’nın (AA) servis ettiği ve muhalefetin manipülatif olduğunu söylediği sonuçlara göre bu performans yetmedi. Resmi olmayan sonuçlara göre İnce’nin oyu CHP’yi büyük oranda geçerken İnce, CHP’ye mesafeli yaklaşan muhafazakâr ve ülkücü kesimden de oy almayı başardı. CHP ise parlamentoda oylarını büyük oranda HDP ve İYİ Parti’ye kaptırdı. SP, planlandığı gibi AKP’den oy alamazken, muhalefet, hedefi olan parlamentoda 301 çoğunluğuna ulaşamadı. Parlamentoda MHP 1 Kasım’daki oy oranını korurken milletvekili sayısını da artırmayı başardı.

CHP’nin oyları eridi

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nde oyu yüzde 25.32 olan CHP’nin, 24 Haziran Genel Seçimi’nde yaklaşık 3 puan düştü. CHP; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya’da 1 Kasım’a göre oyları düştü. HDP’li seçmen parlamentoda HDP’yi, Cumhurbaşkanlığı’nda ise İnce’yi desteklerken, CHP seçmeni HDP’nin barajı geçememe olasığı nedeniyle HDP’ye “emanet” oy verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan seçmene teşekkür

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sandıkların açılmaya başlamasıyla Genel Merkez’e geldi. Kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu basın mensuplarına teşekkür ederek, “Sizlere çok şey borçluyuz. Bizim sesimizi, sözümüzü geniş kitlelere ulaştırma konusunda özellikle muhabir arkadaşlar büyük fedakârlıklar gösterdiler’’ dedi. Kılıçdaroğlu sandığa gidip oy kullanan vatandaşlara da hiçbir ayrım yapmadan teşekkür ettiğini belirterek, partililerden sonuçlar kesinleşinceye kadar sandık başında kalmalarını istedi.

‘Oyları takip edeceğiz’

Sonuçların açıklanmaya başlamasıyla Bülent Tezcan, Tuncay Özkan, Muharrem Erkek ve Onursal Adıgüzel basının karşısına geçerek, AA’nın verilerine tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunun yüzde 48’i geçmediğini söyleyen Tezcan, 9 bin 638 sandık açıldığını ve Erdoğan’ın yüzde 46, İnce’nin de yüzde 40’ta olduğunu kaydetti. AA’nın yanılttığını belirten Tezcan, “Erdoğan’ın oyunu yüzde 70.72 olarak verdi. Buradan belli ki AA yüzde 51’de fit olacak. Milletin algısıyla pazarlık yapıyorlar, 50.5’e bile fitler. Adım adım takip ediyoruz. Sobelendiler, onların nasıl sobeleneceğini göreceğiz’’ dedi. Resmi olmayan sonuçların duyrulmasıyla akşam geç saatlerde Tezcan bir kez daha basın karşısına geçti. ‘’Hiç kimse erken gelin güvey olmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalmıştır’’ diyen Tezcan, YSK’nin verilerine göre 84 bin 116 sandığın açıldığını, sandıkların yarıdan fazlasının henüz açılmadığını kaydederek şöyle konuştu: “40 milyona yakın bekleyen oy var. Erdoğan’ın oy oranı 51.77 görünüyor. Hiç kimse erken davul zurna çalmasın, biz bu oyları adım adım takip edeceğiz. Sabaha kadar bu verileri sisteme gireceğiz. Geride açılmamış 110 bine yakın sandığın olduğu bir yerde kimse kendisini yüzde 51 oyla cumhurbaşkanı ilan etmesin.’’

<haber-yatay:1008208,1007572>