"584 kaza noktası iyileştirildi"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın soru önergesine verdiği yanıtta 2003-2009 yıllarında 583 kaza kara noktasını iyileştirdiklerini ve 11 bin 373 kilometre bölünmüş yolu trafiğe açtıklarını bildirdi.

03 Nisan 2010 Cumartesi, 09:36
Abone Ol google-news

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın trafik kazaları ile alınan önlemlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Trafik kazalarına ilişkin istatistiki bilgilerin toplanmasının Emniyet Genel Müdürlüğü'nün görev alanına girdiğini kaydeden Bakan Yıldırım, "Trafik kazası sonucu, yaralı olarak hastanelere kaldırılıp yolda veya hastanede ölenlerin de trafikte ölüm istatistiklerine dahil edilmesine yönelik yasa çalışması İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yürütülmektedir" dedi.

Yıldırım her yıl Emniyet Genel Müdürlüğü'nden temin edilen o yıla ait trafik kazası verilerine göre belirlenmiş olan kaza kara noktalarının, yerinde yapılan incelemeler sonucunda aciliyet sıralamasına ve ödenek durumuna göre iyileştirildiğini vurguladı. Yıldırım, 2003-2009 yıllarında 57 hemzemin geçitte ray devreli otomatik bariyer tesisi ve 526 kaza kara noktası olmak üzere toplam 583 noktanın iyileştirildiğini bildirdi. Yıldırım yine 2003-2009 yılları arasında toplam 11 bin 373 kilometre bölünmüş yolun tamamlandığını ve trafiğe açıldığını kaydetti.

Yıldırım trafik kazalarını azaltmak için alınan önlemleri ise "otoyol üzerindeki yatay ve düşey trafik işaretlerinin teknolojiye uygun olarak sürekli yenilenmesi, kaza olması muhtemel kesimlerde ilave trafik işaretlemeleri yapılması ve hız sınırlaması uygulaması, freni patlayan araçlar için kamyon kaçış rampaları yapılması, sürücülere, elektronik sistemlerle ve değişken mesajlarla sürekli uyarı yapılması" olarak sıraladı.