600'den fazla yazar ve gazeteci baskı altında

Uluslararası yazarlar örgütü PEN Kulübü üyesi "Cezaevindeki Yazarlar Komitesi", dünyada 600'den fazla yazar ve gazetecinin baskı altında olduğunu ve bunların 200'den fazlasının en zor koşullarda cezaevinde bulunduğunu bildirdi.

22 Ekim 2009 Perşembe, 13:37
Abone Ol google-news

1960'ta kurulan komiteden yapılan açıklamada, Avusturya'nın Linz kentinde toplanan 75. Dünya PEN Kulübü kongresinde, özellikle, Çin, İran, Eritre, Vietnam ve Türkiye'de cezaevindeki kadın ve erkek yazarların durumunu gözler önüne sermek için katılımcıların oy birliğiyle kabul ettikleri kararların benimsendiği kaydedildi.

15 Kasım'daki Dünya Cezaevi'ndeki Gazetecileri anma günü perspektifinde, kongre, ifade özgürlüğünün sürekli tehdit altında bulunduğu Küba, Venezuela, Nikaragua, Meksika ve Kolombiya'nın yer aldığı Latin Amerika'daki durumla ilgili endişeleri dile getirdi.

Cezaevindeki Yazarlar Komitesi Avusturya yetkilisi Helmuth Niederle, "Söz özgürlüğü satın alınamaz" diyerek, muhaliflere yönelik baskıdan entelektüellerin de genel anlamda etkilendiği Gine örneğini verdi ve ifade özgürlüğünü savunmanın öneminin altını çizdi.