85 yaşında okumayı söktü

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde bulunan Kızılay Yaşlılar Konukevi sakinlerinden Şükrü Aydemir, yaşlıların okuma yazma öğrenmesi için açılan kursları titizlikle takip ederek 85 yaşında okuryazar oldu.

06 Ekim 2011 Perşembe, 11:38
Abone Ol google-news

Sosyal hizmetlerini çeşitlendirmeye devam eden Türk Kızılayı, 1988 yılında hizmete açılan ve günümüze kadar 240 Kızılay bağışçısına hizmet veren Akçakoca Konukevinde, Halk Eğitim Merkezi eğitimcilerinin desteğiyle açtığı okuma yazma kurslarının meyvelerini toplamaya başladı.

Ankara'nın Elmadağ ilçesine bağlı Lalahan beldesinde 54 yıl önce meydana gelen selde evi yıkılınca, Türk Kızılayı'nın yardımıyla yeni bir ev inşa edilen, eşinin ölümünün ardından Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki Türk Kızılayı Huzurevi'ne yerleşen ve sahip olduğu evi de kuruma bağışlayan Şükrü Aydemir (85), konuk evinde kalan ve okuma yazma bilmeyen yaşlıların yararlanması amacıyla açılan kursa katıldı.

Yaklaşık iki ay süren kursta öğretmenlerini iyi dinleyerek gayretli bir şekilde çalışan Aydemir, derslerden sonra odasına çıkarak defter kalemi eline alarak verilen ödevleri harfiyen yerine getirdi.

Yaz tatili boyunca öğretmenlerinin tatilde olmasından ötürü kurslara ara verildiği belirten Aydemir, şimdi tekrar bir öğretmenin gelmesini beklediğini söyledi.

Yazı yazmanın ve okumanın kendisine keyif verdiğini anlatan Aydemir, ''Ben askerde de biraz öğrenmeye başlamıştım ama eskiden bu yazıya gavur yazısı derlerdi. O zamanlar ihmal ettik ama şimdi öğrendim. Burada herkes benimle çok ilgileniyor. Hayatta tek eksikliğim okur yazarlıktı, onu da başardım'' dedi.

Yaşlılığın zorlukların ötürü biraz zorlandığını dile getiren Aydemir, ''Biraz unutkanım. Bazen harfleri unutabiliyorum ama her gün tekrar yapıyorum. Yani biraz unutkanlığım var ama artık harfleri de rakamları da çözdüm. Burada olmaktan ötürü çok mutluyum'' diye konuştu.