94 kişi kontör dolandırıcılığından yargılanıyor!

Şanlıurfa merkezli 48 ilde eş zamanlı düzenlenen kontör dolandırıcılığı operasyonu kapsamında, 49'u tutuklu 94 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması devam ediyor.

07 Mart 2011 Pazartesi, 21:34
Abone Ol google-news

Sanıklardan örgüt liderleri hakkında toplam 650 yıldan 3 bin 250 yıla kadar, örgüt üyeleri hakkında ise 2 yıldan 250 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Adliyedeki yer darlığı nedeniyle Akçakale Halk Kütüphanesi'nde sabah saatlerinden bu yana süren duruşmada, Asliye Hukuk Mahkemesince tutuklu sanıkların ifadeleri alınıyor. Duruşmanın geç saatlere kadar devam etmesi bekleniyor.

Bu arada cumhuriyet savcısınca hazırlanan ve 170 klasörden oluşan 990 sayfalık iddianamede, kendilerini emniyet mensubu olarak tanıtan şebeke üyelerinin, ''Terör örgütü PKK tarafından hattınız kullanılmış olabilir. Bunu tespit için kontör göndermelisiniz'' gibi gerekçelerle hat sahiplerini korkutup, tehdit ettikleri bilgisine yer veriliyor.
İddianamede ayrıca bazı şebeke üyelerinin büyük bir şirketin adını kullanarak, ''... Kampanyasından ödül kazandınız. Parayı almak için bize para gönderin'' şeklinde mesajlar yollayarak, vatandaşları dolandırdıkları iddia ediliyor. Davada 648 kişinin mağdur olarak yer aldığı öğrenildi.

''Suç işlemek için örgüt kurmak'', ''suç örgütüne üye olmak'', ''nitelikli dolandırıcılık'' ve ''evrakta sahtecilik'' gibi bir çok suçu işledikleri iddia edilen sanıklardan ''örgüt liderleri'' hakkında toplam 650 yıldan 3 bin 250 yıla kadar, üyeler hakkında ise 2 yıldan 250 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Geçen yıl Şanlıurfa merkez olmak üzere 48 ilde eş zamanlı düzenlenen ''kontör dolandırıcılığı'' operasyonunda 123 kişi gözaltına alınmıştı. Vatandaşları korkutup dolandırarak aldıkları kontörleri sattıkları, bu şekilde milyonlarca lira haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen şebeke üyelerinden 49'u tutuklanmış, 45'i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Diğer 29 zanlının da serbest bırakıldığı bildirilmişti.