96 yaşındaki dedeyi yaka paça dışarı attılar

Rize'de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşma yapmak üzere sahneye çıkarken, protesto eden 96 yaşındaki Mustafa Cebir'i yaka paça salonun dışına attılar.

14 Nisan 2014 Pazartesi, 16:44
Abone Ol google-news

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Rize'de Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin açılışında yaptığı konuşmada, hem İslam dünyası, hem de Türkiye'de büyük samimiyet kaybı yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Görmez, "Hayatımızı yapaylık, imaj, gösteriş, reklam ve propaganda kapladı, götürdü. Onun için samimiyet diyoruz" dedi.

Rize Müftülüğü'nce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Salonu'nda düzenlenen 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri törenine Rize Valisi Nurullah Çakır, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AKP Rize Milletvekili Hasan Karal ile davetliler ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nın ana teması seçilen 'Samimiyet' konulu kısa film gösterisi sunuldu.

İŞTE O ANLAR VİDEO

Film gösteriminin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşma yapmak üzere sahneye çıkarken, Rize'de daha önce de çeşitli programlarda ezan saatlerinin yanlış okunduğu gerekçesiyle gösterdiği tepkilerle tanınan 96 yaşındaki Mustafa Cebir ayağa kalkıp, "Dinlemeyin bu gavuru" diye bağırdı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile görüşmek isteğini söyleyen Cebir, güvenlik görevlileri tarafından susturulmaya çalışıldı. İkna edilemeyen Mustafa Cebir, yaka paça salondan dışarı çıkarıldı. Fenalık geçiren Cebir daha sonra tedbir amaçlı olarak hastaneye götürüldü.

Yaşanan karmaşa sonrası konuşmasına başlayan Prof. Dr. Görmez, Hz. Muhammed'in hayatından kesitler anlattı, gençlere seslenerek, "Buradan çıkar çıkmaz her biriniz sevgili Peygamberimizin doğumundan ve vefatına kadar hayatını anlatan çok güzel bir kitabı elinize alın. Yoksa, Müftü Bey'in yakasına yapışın, hemen size temin etsin, hediye etsin. Para da almasın. Her biriniz bu hafta içerisinde adeta içinize çekercesine, yüreklerinize teneffüs edercesine Resulü Ekrem'in hayatını her satırı üzerine düşünerek lütfen okuyun" dedi.

Programın sonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, salondakilere gül dağıttı.