AB 'Kürt açılımı'nı olumlu buluyor

Avrupa Komisyonu kaynakları, "Hükümetin 'Demokratik Açılım' çalışmalarını destekliyoruz. Ancak iç tartışmalara alet olmak istemiyoruz.'Demokratik Açılım'ın içeriğini de bilmiyoruz. Ama sorunu çözücü ve iyileştici tüm açılım ve yaklaşımların arkasındayız" dediler.

27 Ağustos 2009 Perşembe, 11:35
Abone Ol google-news

Türk Hükümeti'nin "Kürt Açılımı"nı AB'nin yakından izlediği belirten ABHaber'e konuşan Avrupa Komisyonu kaynakları, "Hükümetin 'Demokratik Açılım' çalışmalarını destekliyoruz. Ancak iç tartışmalara alet olmak istemiyoruz.'Demokratik Açılım'ın içeriğini de bilmiyoruz. Ama sorunu çözücü ve iyileştici tüm açılım ve yaklaşımların arkasındayız" dediler.

Hükümetin gündeme getirdiği 'Kürt Açılım'ın Türkiye'nin bir iç meselesi olduğuna işaret eden Avrupa Komisyonu kaynakları, sorun ile ilgili tartışma ve farklı görüşlerin gündeme getirilmesinin ise normal olduğunu belirttiler.

Aynı kaynaklar, AB'nin Türkiye'deki Kürt sorunu ile ilgili yaklaşımının belli olduğuna işaret ederken de bu görüşlerini her yıl açıklanan Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporunda dile getirdiklerini de ifade ettiler. Kaynaklar, "Kürt sorununa makul ve demokratik zeminde bir çözüm bulunursa bundan herkes kazançlı çıkar. Hükümetin bu açılımını olumlu buluyoruz" şeklinde konuştular.