ABD "Green Card" programını uzattı

ABD, ülkede federal hükümet tarafından desteklenen projelere yatırım karşılığında, yabancı yatırımcıya Amerikan vatandaşlığının da yolunu açan, "Green Card" programınla ilgili yasayı üç yıl daha uzattı.

15 Kasım 2009 Pazar, 08:13
Abone Ol google-news

New York barosu göçmenlik ve ticaret avukatlarından Cahit Akbulut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, devam etmekte olan uygulamaya yeni projelerle oldukça yoğun ilginin olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Yatırım kanalıyla Green Card olma imkanı tekrar yenilenmiş oldu. Eylül ayında bir ay geçici olarak uzatılan yasa, tekrar Amerikan Kongresine getirilerek üç yıl daha uzatılmış oldu. Programın ana yapısında pek fazla değişiklik yapılmadı. Bildiği gibi bu program, ABD Göçmenlik Bürosu, Federal Büro tarafından onaylanmış 40 kadar projeye yatırımcı olarak katılan kişilere Green Kart vererek bu kişilere ve aile fertlerine Amerikan vatandaşlığı yolunu açıyor. Bu programın başarılı olması nedeniyle, ABD Temsilciler Meclisi yasayı üç yıl daha uzattı. Bu programdan, ABD ve yabancı yatırımcılar çok memnun ekonomik durgunluğa rağmen projelere çok sayıda yabancı ortak alındı ve yeni projeler yolda."


Program nasıl işliyor

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (USCIS), hükümet tarafından onaylanan 40 projeye yatırımcı olarak katılan kişilere "Yeşil Kart' verilip Amerikan vatandaşlığı yolunun açıldığı EB-5 Vize programında, aralarında ski ve golf resortlarında yer aldığı şu ana kadar onaylanan yaklaşık 40 kadar dev projeye, en az 500 bin dolar karşılığı ortak olacak yabancı yatırımcılar, bu ortaklık karşılığında hem Amerikan vatandaşı olabilecek, hem de para kazanacak. Yabancı yatırımcılar projenin hayata geçmesi sonrasında yıllık getirilerini almaya başlayacak, belli bir süre sonrasında da projeye iştirak ettikleri yatırım bedelini geri alabilecekler. EB-5 Vize programı kapsamına alınacak olan yatırımcılar kendileri dışında, eşleri ve bakmakla mükellef oldukları 21 yaşın altındaki çocukları içinde, ABD de çalışma ve oturma izni olan Green kart verilecek. Yatırımcı ve yatırımcının aile fertleri 5 yıl sonra da Amerikan vatandaşlığına hak kazanacak.

 

Dev projelere yabancı ortak

"Federal hükümet tarafından şu ana kadar 40 kadar proje onaylandı. ABD'de eyalet yönetim ve federal yönetim tarafından desteklenen EB-5 Vize programı kapsamındaki projelerden birisi olan, ülkenin en önemli kayak merkezlerinin bulunduğu Vermont eyaletindeki Jay Peak Ski ve Golf Resort'unun ikinci fazı projesi, 75 milyon dolara tamamlanacak. 150 yabancı yatırımcının yer almasının planlandığını ve kısa sürede bitirilmesi hedeflenen projeye şu ana kadar, 120 yabancı ortak başvurdu. Vermont eyaletinde 'tamamlanacak olan projede, 120 ünitelik süit odalı beş yıldızlı otel, kapalı su parkı, bowling salonu, kapalı su parkı, buz pateni salonu ve uluslararası kaplıca ve sağlık merkezini de kapsıyor.

Bu program altında yatırım miktarı en az 500 bin dolar olarak tespit edilmiş. Bu miktar, yatırımcının tercih edeceği Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış bir projeye yatırılıyor. Bu şekilde de yaptığı yatırım oranında, projeyi gerçekleştiren yatırım şirketine ortak oluyor. Yatırım bedeli geçici Green Kart alınıncaya kadar özel bir hesapta tutuluyor ve Green kart elinize geçtikten sonra proje yapımı için gerekli olan hesaba aktarılıyor. Birinci başvuruda 2 senelik geçici Green Kart veriliyor, İkinci senenin sonunda ise kalıcı Green kart verlip Amerikan vatandaşlığının yolu açılıyor. Katılım ve proje tamamlandıktan sonra isterseniz yatırımın yıllık getirisini alıyor ya da süreç sonrasında yatırımınızın anaparasını, ancak bu projeye göre değişiyor."