ABD, 'harekatı' önceden biliyor muydu?

İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği askeri harekattan önce, operasyona ilişkin Amerikan ordusuna bilgi verdiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ise kara hareketından ABD'nin haberdar olmadığını iddia etti. ABD Başkanı George W. Bush saldırılarla ilgili, ''İsrail'e roket saldırılarının devam ettiği başka bir tek taraflı ateşkes kabul edilemez'' dedi.

04 Ocak 2009 Pazar, 10:16
Abone Ol google-news

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynaklarına göre, harekattan hemen önce konuyla ilgili bilgi, Amerikan Genelkurmay Başkanı Michael Mullen'a, İsrailli muhataplarıyla temasta olan üst düzey Amerikalı yetkililer tarafından ulaştırıldı. İsrail Savunma Bakanlığı'nın, harekattan bir kaç gün önce, resmi olmayan şekilde, kara operasyon niyeti konusunda Amerikalı muhataplarını bilgilendirdiği de gelen haberler arasında bulunuyor.

Öte yandan, İsrail'in harekatla ilgili bilgi vermesinin, ABD'den ''olur'' almak veya ''yeşil ışık'' almak anlamına gelmediği ifade ediliyor. İsrail Savunma Bakanlığı'ndan ABD'li muhataplarına gelen telefonun, bölgeyi haftanın yedi günü 24 saat uydu aracılığıyla izleyen ABD ile yanlış anlama olmaması için yapıldığı belirtiliyor.

 

Cheney: Kara harekatından önce bizi haberdar etmedi

ABD'nin İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara hareketını  daha önce bildiğine ilişkin çıkan haberler üzerine açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, İsrail'in Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı kara harekatı başlatmadan önce kendilerini haberdar etmediğini belirtti.

Cheney, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, muhtemelen İsrailli liderlerin, Hamas'ın roket saldırılarına son vermek için hava saldırılarının yeterli olmadığına karar verdiğini söyledi.

Dick Cheney, İsrail'in harekattan önce Bush yönetiminden yetki ya da onay istemediğini ifade etti.

İsrail kara birlikleri ve tankları dün Gazze Şeridi'ne girmişti. İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği askeri harekata ilişkin Amerikan ordusuna bilgi verdiği belirtilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı kaynakları, Amerikan Genelkurmay Başkan

ı Michael Mullen

'a konuyla ilgili bilgiyi harekattan hemen önce İsrailli muhataplarıyla temasta olan üst düzey Amerikalı yetkililerin ulaştırdığını söylemişti.

 

Bush'un açıklamaları

ABD Başkanı George W. Bush, son radyo konuşmasında İsrail'in Gazze'ye harekatına değindi.

Bush, ''geçtiğimiz haftadan bu yana Orta Doğu'daki durumu, ulusal güvenlik ekibimin üyeleriyle birlikte çok yakından izliyorum. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, aktif bir şekilde diplomasiye angaje olmuş durumda'' dedi.

Bölgedeki liderlerden, Suudi Arabistan Kralı, Ürdün Kralı, Mısır Cumhurbaşkanı ile Filistin Devlet Başkanı ve Başbakanı, İsrail Başbakanı ile görüştüğünü belirten Bush, şiddet olaylarının, terörist olarak nitelediği Hamas tarafından başlatıldığını ve Hamas'ın eylemlerinin Suriye ve İran tarafından desteklendiğini söyledi.

Hamas'ın, İsrail'in yok edilmesine çalıştığını ifade eden Bush, Hamas'ın, Gazze'de idareyi 18 ay önce bir darbeyle ele geçirdiğini ve bugüne kadar binlerce silah ve roketin bölgeye taşındığını ifade etti.

Bush, Hamas'ın, İsrail ile arasındaki ateşkesi, güney İsrail'e düzenlediği roket saldırılarıyla bozduğunu, bu saldırılara yanıt olarak İsrail'in Gazze'deki Hamas mevzilerine askeri harekat başlattığını söyledi.

Hamas'ın, sivil nüfus arasına teröristleri soktuğunu ve böylece masum Filistinlilerin hayatını riske attığını ileri süren Bush, ''üzüntü verici şekilde, son günlerde Filistinli siviller öldürüldü. ABD, Filistin halkının yüz yüze kaldığı insani durumdan derin şekilde endişeli'' dedi.

Bölgenin kontrolünü Hamas'ın devraldığı 2007 yazından bu yana bölgedeki Filistin halkının yaşam koşullarının kötüleştiğini söyleyen Bush, Hamas'ın kaynaklarını yol ve okul yerine roket alımına kullandığını savundu.

ABD'nin bu hafta BM aracılığıyla 85 milyon dolar katkıda bulunduğunu ve on milyonlarca dolar insani yardım sağladığını anlatan Bush, ''Bir an önce barışa dönülmeli'' dedi.

ABD'nin, ateşkes için gereken diplomatik çabaları sürdürdüğünü belirten George W. Bush, ancak bu ateşkesin anlamlı olması gerektiğini söyledi ve ''İsrail'e roket saldırılarının devam ettiği başka bir tek taraflı ateşkes kabul edilemez'' diye konuştu.

Bush, ''Bütün müttefiklerimiz için barış ve güvenlik, İsrail halkı için özgürlük arayışındayız. Filistin halkı için, kendi vatandaşlarına hizmet eden, komşularına saygı duyan barışçı ve demokratik bir Filistin devleti arayışındayız. Bölgedeki herkes için terörün sona ermesi arayışındayız'' şeklinde konuştu.