ABD, Salih sonrası endişeli

Yemen'de 32 yıllık Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yönetimine karşı gösteriler sürerken, ABD'nin bu ülkedeki büyükelçisi Salih sonrası dönem için endişeli olduklarını söyledi.

14 Mart 2011 Pazartesi, 11:47
Abone Ol google-news

ABD'nin Sana Büyükelçisi Gerald Feierstein, hükümete yakınlığıyla tanınan Yemen Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin ülkedeki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, ''Yemen'deki dengeleri hala elinde tutan Salih'in açık bir alternatifi yok'' dedi.
Ülkede hassas bir denge politikası izleyen Salih'ten sonraki dönem için edişeli olduklarını ifade eden Feierstein, muhaliflerin olası yönetim değişikliğinden sonra iç karışıklığın önüne nasıl geçileceğine dair planlarının olmadığını savundu.

Feierstein, örneğin yeni bir parlamentoda ülkenin karmaşık aşiret yapısı ile diğer siyasi ve mezhepsel grupların hangi oranlarda temsil edileceğinin belirsiz olduğunu kaydetti.

Protestolar devam ediyor

Yemen'de 1,5 ay önce başlayan gösteriler, başkent Sana'nın yanı sıra Taiz ve Aden kentlerinde devam ediyor.

Sana'daki Devlet Üniversitesi önünde çadır kuran eylemcilere polisin dün biber gazı ve silahla müdahale etmesinden sonra, üniversite önünde sessizlik hakim oldu.

Ülkenin büyük kentlerinden Aden ve Taiz'de de protestocuların sokak aralarında güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldiği belirtiliyor. Taiz ve Aden'e kara yoluyla ulaşımı büyük ölçüde engelleyen hükümet güçleri, bu kentlerde büyük kalabalıkların toplanmasına izin vermiyor.
Yemen'de Şubat ayı başında başlayan Salih karşıtı protesto eylemlerinde polis ve askerlerin silahla karşılık vermesi sonucu şimdiye kadar 30'dan fazla kişi kaybetti.