ABD ve Rusya arasında Snowden krizi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) yürüttüğü gizli telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran Edward Snowden'in "Rusya sınırını geçmediğini" söyledi.

25 Haziran 2013 Salı, 12:05
Abone Ol google-news

Başkent Moskova'da, Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Medelsi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sergey Lavrov, Snowden ve durumuyla hiçbir ilgilerinin olmadığını savundu. Lavrov, "Bizim ne Snowden ile ne de onun ABD ile olan ilişkisiyle hiçbir ilgimiz yok. Kendi güzergahını kendi tercih etti. Biz de bunu basından öğrendik. Snowden Rusya sınırını geçmedi" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Snowden'in ayrılmasına kasten izin vermişlerse bu, derinden rahatsızlık yaratıcı bir durum olur" açıklamasını da değerlendiren Sergey Lavrov, "Rusya'nın unvanına söylenen tehditler kabul edilemez" ifadesini kullandı.

"ABD tarafının Rusya'yı kanunlarını bozmakla ve komployla suçlamaya hakkı olmadığını" söyleyen Lavrov, bu konudaki değerlendirmelerin ABD yetkililerine iletildiğini belirtti.

Hong Kong-Moskova uçağıyla önceki gün Rusya'ya giden ve dün Havana'ya hareket etmesi beklenen Snowden'ın, Küba uçağına binmediği anlaşılmıştı.

Rus İtar-Tass ajansı, Şeremetyevo Havaalanı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Snowden'in havaalanındaki "yeşil bölge"yi terketmediğini duyurmuştu.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da Edward Snowden'ın sığınma talebini incelediklerini, Snowden'ın Moskova'yı terketmediğini, Rus yetkililerle de devamlı irtibat halinde olduklarını söylemişti.

İlgili haber için tıklayınız

 EKVADOR'DAN SNOWDEN AÇIKLAMASI