ABD'den açıklama geldi: El Bab'ta Türkiye'ye destek yok

ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası koalisyon güçlerinin, Türkiye ve bazı muhalif grupların, Suriye'nin kuzeyindeki El Bab kasabasını IŞİD'den almak için gerçekleştirdiği operasyona destek vermediğini açıkladı.

17 Kasım 2016 Perşembe, 14:42
Abone Ol google-news
<video:630611>

BBC Türkçe'nin haberine göre, Irak'ın başkenti Bağdat'tan, bir video konferansla gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD'li Albay John Dorrian, operasyona uluslararası koalisyon güçlerinin hava desteği vermediğini açıkladı. Albay Dorrian  operasyonun Türkiye tarafından "bağımsız" bir şekilde başlatıldığını söyledi.

Dorrian ayrıca ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ve birlikte hareket ettiği isyancı gruplara destek için gönderdiği bazı özel güçlerini de çektiğini belirtti.

Amerikalı sözcü, "Bu, onların aldığı ulusal bir karar" dedi ancak 'Türkiye'yle çalışmaya devam etmek istediklerini' de sözlerine ekledi.

Halep'in kuzeydoğusundaki El Bab, Türkiye sınırının yaklaşık 30 kilometre güneyinde bulunuyor. Kasaba, PYD'nin denetimindeki, fiili olarak ilan edilen, doğudaki Kobani ve batıdaki Afrin kantonlarının arasındaki hatta yer alıyor.

Türkiye, 24 Ağustos'ta ÖSO birlikte Fırat Kalkanı operasyonuna başlamıştı.

Cerablus kasabasının alınması ardından çevre yerleşimlerde operasyon sürmüş, son olarak El Bab'ın da hedeflendiği açıklanmıştı. Türkiye, YPG'yi de hedef alacağını belirtmişti.

Türkiye YPG'nin 'terörist' örgüt olduğunu belirtirken ABD ise IŞİD'e karşı sahada etkin savaşan bir müttefik olarak görüyor.

Son olarak ana gövdesini YPG'nin oluşturduğu SDG (Suriye Demokratik Güçleri), savaşçılarını Rakka operasyonuna katılmak için Menbic kasabasından çekeceğini açıkladı.