ABD'den İsrail'e büyük şok!

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Kerry'nin ilk yurtdışı ziyaret programı netleşti. Kerry, 24 Şubat - 6 Mart tarihleri arasında yapacağı ziyaretlere Türkiye'yi dahil ederken, İsrail'i pas geçti.

20 Şubat 2013 Çarşamba, 08:28
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 24 Şubat-6 Mart tarihlerinde Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, 'Kerry'nin neden İsrail ve Filistin'e gitmeme kararı aldığını' sorması üzerine, İsrail'deki koalisyon görüşmelerinin hala devam ettiğine dikkati çekti.

Nuland, Kerry'nin bu nedenle, Kudüs ve Ramallah'a ayrı bir ziyaret düzenlemek yerine, ilkbaharda bu bölgeye ziyarette bulunacak Başkan Barack Obama'ya eşlik edeceğini belirtti.

ABD'nin bir önceki Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, ilk yurt dışı ziyaretini Asya'ya yaptığının hatırlatılması üzerine de Nuland, Kerry'nin seyahatinin zaten uzun olduğunu, yeni durakların eklenmesi halinde daha da uzayacağını dile getirerek, 'Bakan Kerry'nin görevinin erken bir döneminde Asya'yı ziyaret edeceğini elbette bekleyebilirsiniz' ifadesini kullandı.