ABD'den Venezüella altın şirketine yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, Venezüella'nın devlete ait altın madenciliği şirketi Minervan'ı yaptırım listesine dahil etti. ABD vatandaşları ile şirketlerinin Minervan ile iş yapmasının yasaklayan karar, bu şirketle iş yapan üçüncü ülke kişi ve firmalarının da ceza almasına neden olabilir. Beyaz Saray'daki basın toplantısında Venezüella'ya ilişkin açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Henüz en sert yaptırımları uygulamadık, bütün seçenekler masada" dedi.

19 Mart 2019 Salı, 20:05
Abone Ol google-news


ABD Hazine Bakanlığı, Venezüella'nın devlete ait altın madenciliği şirketi Minervan'ı yaptırım listesine dahil etti. Şirketin ABD'deki varlıklarının dondurulması ve ABD vatandaşları ile şirketlerinin bu şirketle iş yapmasının yasaklayan kararda, şirketin “Başkan Nicolas Maduro rejimini yasa dışı bir şekilde desteklediği” gerekçesi öne sürüldü. Karar, bu şirketle iş yapan üçüncü ülke kişi ve firmalarının da ceza almasına neden olabilir.

TÜRKİYE'Yİ DE UYARIYOR

Venezüella ekonomisini çökerterek Maduro'ya dönük halk ve ordu desteğini bitirmek isteyen ABD, Türkiye'yi de bu ülke ile altın ticareti yapmaması konusunda uyarıyor. 2018'de Venezüella'dan 900 milyon dolar değerinde altın ithal eden Türkiye, ülkenin altınlarının Türkiye'de işleneceğini duyursa da son dört aydır bu ülkeden altın alımı yapmıyor. 

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella'ya ilişkin açıklamalarda bulundu.

TRUMP'TAN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

Trump, Bolsonaro ile Venezüella konusunda görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Brezilya, Venezüella'da demokrasinin inşası için çok gayret gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Venezüella ordusuna, Devlet Başkanı Maduro'ya karşı durma çağrısında bulunan Trump, Maduro görevi bırakırsa ülke halkına yardımların ulaşacağını ve büyük bir insani projenin gerçekleşeceğini söyledi.

Donald Trump, "Venezüella'ya askeri müdahalede bulunmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Henüz en sert yaptırımları uygulamadık, bütün seçenekler masada." yanıtını verdi.

<haber-yatay:1258676,1242213,1238176,1226246>