ABD’li enerji devi Akdeniz’de

Rumlardan Akdeniz’de hidrokarbon sondajı gerilimini daha da alevlendirecek bir adım geldi. ABD’li enerji devi ExxonMobile’e ait sondaj gemisi 10. parsele ulaştı.

13 Kasım 2018 Salı, 23:45
Abone Ol google-news

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY) Akdeniz’de süre giden hidrokarbon sondajı gerilimini daha da alevlendirecek bir adım geldi. ABD’li enerji devi ExxonMobile’e ait “Stena Ice- Max” adlı sondaj gemisinin çalışmalara başlamak üzere GKRY’nin Akdeniz’de tek taraflı olarak Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan ettiği bölgelerden 10. parsele ulaştığı bildirildi. Yunan Kathimerini gazetesine göre, geminin 15 Kasım’dan itibaren sondaj çalışmalarına başlaması bekleniyor. GKRY, 25 Şubat 2019’a kadar bölgede yapılacak çalışmalara ilişkin Navtex bildiriminde bulunarak diğer gemileri sondaj gemisine 500 metreden fazla yaklaşmamaları için uyarmıştı.

‘Takip sistemini kapatmış olabilir’

Cyprus Mail’in haberine göre, “Stena IceMax” gemisinin ilk etap çalışmalarının aralık ortasında tamamlanması bekleniyor. İnternetteki gemi takip sitelerinde İtalya açıklarında görülen geminin yerini kaybettirmek amacıyla otomatik tanıma sistemini kapatmış olabileceği yorumları yapıldı.

Akdeniz’deki enerji kaynaklarının sahipliği sorununda Ada’daki müzakerelerin tıkanması nedeniyle ilerlenemiyor. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs, bu parsellerde Kıbrıs’ın iki yakasının da hakka sahip olduğunu vurguluyor. Güney Kıbrıs’ın tek taraflı MEB ilanlarından rahatsız olan Türkiye, İtalyan ENI şirketinin 3. parselde yapmak istediği araştırma çalışmalarını bölgeye savaş gemileri sevk ederek engellemişti. Akdeniz’deki 1, 2, 3, 4, 6 ve 7’nci parsellerde ilan edilen MEB’ler, Ankara’nın hak iddiasıyla çakışıyor. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bu parsellerde Kıbrıs’ın iki yakasının da hakka sahip olduğunu belirtiyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da geçen hafta yaptığı açıklamada “Doğu Akdeniz’de diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturduk. Türkiye karar vermeli” açıklamasını yapmıştı.