Abluka yumuşatıldı

Avrupa Birliği, İsrail'in, Gazze'ye deniz ablukasını sürdürürken karadan ablukayı yumuşatma kararını memnuniyetle karşıladı.

21 Haziran 2010 Pazartesi, 08:12
Abone Ol google-news

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, kararın ardından yaptığı açıklamada, "İsrail hükümetinin duyurusu beni çok teşvik etti. Bu karar önemli ilerleme ve olumlu bir adıma karşılık geliyor. İsrail'in yeni politikası uygulamaya girdiğinde, sıradan Gazze halkının hayatını iyileştirmeli ve İsrail'in meşru güvenlik endişelerini gidermelidir" dedi.

Gazze'da ev ve okulların yeniden inşa edilmesi, altyapının iyileştirilmesi ve ekonominin canlanmasıyla halkın gündelik yaşamına devam edebileceğini" savunan Ashton, 4 yıldır Gazze'de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in "derhal serbest bırakılmasını" talep etti.

İsrail'de dün toplanan güvenlik kabinesinin ardından yapılan açıklamada, silah üretiminde kullanılmaya elverişli, çifte kullanıma imkan veren malların listesinin belirlenerek, bunun dışındaki mal ve ürünlerin Gazze'ye karadan girişine izin verileceği belirtilmiş ve uluslararası toplumun kaçırılarak 4 yıldır Gazze'de tutulan İsrailli asker Şalit'in derhal serbest bırakılmasına yönelik çabalarını artırması istenmişti.

İsrail, balıkçılık yapılmasına dahi izin vermediği Gazze'ye yardım götüren gemilere uluslararası sularda düzenlediği kanlı baskınla dünya gündemine oturmuştu.

Hamas İsrail'in ablukayı hafifletmesini reddederek, ablukanın tamamen kaldırılmasını istediğini yineledi.