Açılımın ilk yasal düzenlemesi ertelendi

TBMM Adalet Komisyonu, ''Taş atan çocuklarla'' ilgili düzenlemeleri de içeren Terörle Mücadele Kanunu'nda ve bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun tasarısının, 10 Aralık'ta yapılması planlanan görüşmelerini iptal etti.

07 Aralık 2009 Pazartesi, 09:17
Abone Ol google-news

Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, yaptığı açıklamada, Çek Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerini geçen hafta perşembe günü, komisyonda bitirmeyi öngördüklerini ancak, bu görüşmelerin cuma akşamı saat 19.00'a kadar sürdüğünü anımsattı. İyimaya, bu tasarıya muhalefet şerhlerinin yazımının, tasarının basımının ve dağıtımının uzun süreciğini ifade etti.

Ahmet İyimaya, 10 Aralık perşembe günü Genel Kurul'da görüşülmesi amaçlanan bu tasarıyla, TMK'da değişikli öngören tasarının aynı zamana denk geldiğini, ardından da Genel Kurulda bütçe görüşmelerinin başlayacağını, bu yüzden tamamen ''teknik nedenlerle'' tasarının görüşmelerinin iptal edildiğini bildirdi.

Tasarıya göre, TMK'de yer alan ve çocuklar aleyhinde sonuç doğuran bazı istisnai hükümler kaldırılıyor. Yaş ayırımı yapılmaksızın, terör suçu işleyen tüm çocuklar, çocuklar için kurulan mahkemelerde yargılanacak. Çocuklar hakkında verilen hürriyeti bağlayıcı cezaların para cezasına çevrilmesine, bunların meslek ve sanat edindirme kurslarına katılmasına veya kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına imkan tanınıyor.

 

OKAY'DAN TASARI DEĞERLENDİRMESİ

VURAL'DAN TASARI DEĞERLENDİRMESİ