'Acısını hepimiz çekiyoruz'

Can Dündar ve Erdem Gül adına başlayan Umut Nöbeti için dün İzmir Seferihisar’dan gelen, başta Neptün Soyer olmak üzere Can Dündar’ın arkadaşları ve Medyatava editörü Canan Kaya Silivri’deydi.

09 Ocak 2016 Cumartesi, 22:27
Abone Ol google-news

MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklu bulunan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün serbest bırakılması istemiyle Silivri Cezaevi önünde başlayan Umut Nöbeti’nin 39. gününde sabah saatlerinde İzmir Seferihisar’dan gelen Can Dündar’ın arkadaşları tutarken öğleden sonra Medya Tava editörü Canan Kaya tuttu.

 

‘Sonuç iyi olacak’

Dündar’ın yakın arkadaşı Neptün Soyer, İzmir’den gelerek Silivri Cezaevi önünde Umut Nöbeti tuttu. Soyer, “Can, hücresinde küçücük bir yerde ama çok büyük bir dünya yaratmış dışarıda. Mutlaka sonuç iyi olacak” dedi.

Can Dündar’ın ‘can’ bir arkadaşı olduğunu dile getiren Soyer, şunları söyledi: “Çocuklarımızı beraber büyüttük. Çok şey paylaştık. Can, hayatımda çok özel biridir. Geldiğimde çok duygulandım. Can öyle her yere sığabilecek bir insan değil, yüreği çok büyüktür Can’ın. Ama buraya sığarken de Seferihisar’dan 11 saat, 12 saatlik yoldan insanlar buraya geliyorsa Can bir şey yapmış demek ki. O hücresinde küçücük bir yerde ama çok büyük bir dünya yaratmış dışarıda. Mutlaka sonuç iyi olacak. Acısı çekiliyor şimdi, hepimiz çekiyoruz.”

 

‘Yalnız kalmayacak’

Dündar’ın yalnız olmadığını belirten Soyer, “Hiçbir zaman da yalnız kalmayacak. Hak da yerini bulacak. Herkesin haber alma özgürlüğü var. Hata olsa bile, yanlış haber osla bile şu anda içeride tecrit edilerek tutuklu bile yargılanamaması bile hepimizin canını acıtıyor. Ama Can’ı acıtmıyor. Can, içeride hâlâ üretiyor biliyorum. Bir gün ikinci gelişimde biliyorum ki Can’ı kucaklayıp alıp gideceğiz” diye konuştu. Canan Kaya ise “Asıl şimdi gazetecilik yapmamız gerekiyor. Gazeteciliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Çünkü dava, gözaltı ve tutuklamalarla bizi yıldırmak istiyorlar. Yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Ancak gerçek gazeteciler ya işsiz ya da tutuklu. O nedenle yarın bir kutlama günü değil, çalışamayan gazeteciler için bir yas günüdür” dedi.

 

Nöbette bugün

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları, Silivri Cezaevi önünde 10 Ocak Çalış(a)mayan Gazeteciler gününde nöbet tutacaklar. Saat 13.00 ile 16.00 saatleri arasında ise Türkiye Tabip Odası Başkanları Beyazıt İlhan, Gencay Gürsoy, A.Özdemir Aktan, Selçuk Erez nöbeti devralacaklar.