Akçakoca Müftüsü Soytekinoğlu tedbiren görevden uzaklaştırıldı

Cuma vaazında Selanik göçmenleri için, "Yüzde 90’ı sabetayist” diyen ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç hakkında imada bulunan Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar görevinden uzaklaştırıldı.

23 Mayıs 2021 Pazar, 23:22
Akçakoca Müftüsü Soytekinoğlu tedbiren görevden uzaklaştırıldı
Abone Ol google-news

Sakarya'nın Karasu ilçesindeki bir camide cuma namazı öncesinde verdiği vaazdaki ifadeleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan müftü Şaban Soytekinoğlu, tedbiren görevden uzaklaştırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Soytekinoğlu'nun, hakkındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

Karasu Kabakoz İsmail Sadi Camisi'nde cuma namazı öncesinde vaaz veren Akçakoca İlçe Müftüsü Soytekinoğlu'nun sarf ettiği sözlerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığınca soruşturma başlatılmıştı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Soytekinoğlu hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan da soruşturma açılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Soytekinoğlu, Cuma vaazında Filistin olayları ve Yahudilere değinmiş.Selanik göçmenleriyle ilgili olarak, "Yüzde 90'ı Selanik göçmeni ve sabetayist. Ne demek sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil" ifadelerini kullanmıştı. Soytekinoğlu, konuşmasının devamını Gezi Direnişi'ne bağlayarak, "İstanbul'da Gezi olaylarında otellerinde barındıran kimdi? Gene Yahudilerdi. Şu an bir şirketin bir takımın da başkanı" diyerek Ali Koç'u ima etmişti.