AKP, BDP'den randevu talep etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim yan gelip yatmadığımızı millet biliyor" diyerek "Herhalde yan gelip yatanlara bu millet yüzde 50 oy vermez" dedi. Yeni Anayasa konusunda BDP'ye randevu talebinin iletileceğini de ifade eden Başbakan Erdoğan, "Onlarla da bu görüşmeyi yapacaklar" diye konuştu.

01 Ekim 2011 Cumartesi, 15:25
Abone Ol google-news

Başbakan Erdoğan, TBMM'den ayrılırken sorulara cevapladı. BDP'lilerin bugün yemin ettiğini hatırlatan Erdoğan, yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin randevu talebine ilişkin sorulara da "Partimizin Genel Sekreterliği aynı şekilde onlara da randevu talebimizi iletecek. Arkadaşlarımız yine aynı şekilde gidip kendilerini ziyaret edecekler, onlarla da bu görüşmeyi yapacaklar" dedi.

Yeni yasama yılı ile ilgili de değerlendirme yapan Başbakan Erdoğan, "Arzuladığımız gibi yeni yasama yılı böylece açılmış oldu" diyerek şunları söyledi:
"Bütün ekibimizi adeta buna modladık. Bu yıl içerisinde, gerek Anamuhalefet gerek diğer muhalefet partileri ile uyumlu bir çalışma neticesinde komisyon çalışmalarını bitirir ve ardından da Meclise sunabilirsek, süratle oluşacak bir ittifakla bu işi çözmüş oluruz. Tüm milletimizin de arzuladığı, istediği. Sivil toplum örgütleriyle Meclis içi ve dışındaki partilerin de katılımını almak suretiyle bu sivil Anayasanın gerçekleşmesi, ülkemizi geleceğe çok daha güçlü bir şekilde hazırlayacaktır. Biz bu noktada her türlü katılımı ön koşulsuz vermeye hazır olduğumuzu, bu ziyaretleri yapan arkadaşlarımız kendilerine bildirdiler. Şu anda BDP yeminini yaptı. Partimizin Genel Sekreterliği aynı şekilde onlara da randevu talebimizi iletecek. Arkadaşlarımız yine aynı şekilde gidip, kendilerini ziyaret edecekler, onlarla da bu görüşmeyi yapacaklar."

Erdoğan, önümüzdeki günlerde Güney Afrika ziyaretinin gündemde olduğunu ifade etti. Hatay ziyaretine ilişkin de Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in ön hazırlıklarını yaptığını söylen Başbakan Erdoğan, teröre konusunda Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine "Arkadaşlarım zaten gerekli cevabı verdi" diyerek şunları ekledi:
"Anamuhalefet, muhalefet. Terörle ilgili katkıları ne olacak, lütfen onları sorun? Bizim yan gelip yatmadığımızı millet biliyor, bildiği için de 2 kişiden biri bize oy veriyor. Herhalde yan gelip yatanlara bu millet yüzde 50 oy vermez. Kendileri ne kadar oy aldılar ortada. Zaten hiç bir şey yapmadıkları gibi. Bunların ki teröre katkı, ne yazık ki terörle mücadele değil. Çünkü mücadele olsa, (şunu yaparsak iyi olur demesi lazım) değil mi? Ben bunu gelirken arkadaşlarıma da söyledim; bunlara sorun, sizin katkınız ne olacak? Ne yapılmasını tavsiye ediyorsunuz?
Şu ana kadar siz bunlardan böyle bir şey aldınız mı? 'Şunu yaparsak, Hükümet bunu yaparsa isabetli, faydalı olur' diye bir şey kendilerinden duydunuz mu? Bunu kendilerinden bir alın. Böyle bir şey yok. Bize bunları sormak suretiyle bu adamları meşrulaştırıyorsunuz arkadaşlar, gündemde tutuyorsunuz. Bunlarla ilgili haberlerin çıkması, televizyonlarda programların yapılması bile teröristin ve terörizmin propagandasını yapmaktır ki terör odakları burada daha da kendilerine göre güç buluyorlar. Bunları gündemden düşürmek lazım. Onun için diyorum, daha fazla konuşturmayın."

 

Mektuplu talep

AKP Genel Sekreterliği, yeni anayasa konusunda BDP'ye randevu talebini bir mektupla iletti.

AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığından yapılan açıklamada, AKP Genel Sekreterliğinin, yeni anayasa konusunda BDP'ye randevu talebini bir mektupla ilettiği ifade edildi.