AKP-Cemaat iktidar savaşında son durum

29 Kasım, Fetullah Gülen: CD’ler oluşturmak, caiz olmayan şeylerdir. 2 Aralık, Bülent Arınç: Dershanelerin kapatılması iki yıl ertelendi.

03 Aralık 2013 Salı, 12:15
Abone Ol google-news

Dershanelerin kapatılması konusunda AKP ile Cemaat arasındaki kavgada ipler kopma noktasına geldi. Karşılıklı demeçlerle kavga sertleşti.
Mehmet Baransu'nun bavulundan bu kez 2004'deki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetin MGK'da imzaladığı "Cemaati bitirme kararı" çıktı. AKP zor durumda kaldı.

Buna rağmen Başbakan Erdoğan, daha da sertleşti. Dershanelerin hemen kapatılacağını söyledi.

Buna cevap, cemaatın Herkül.org sitesinde Fetullah Gülen'den geldi.

Gülen, "Sineye çektiğimiz, ama zatında hazmedilemeyen şeyler var. Sabrın gereği, onları sineye çekiyorsunuz, yutkunuyorsunuz; çok rahat olan insanlar gibi hemen boşalmayı düşünmüyorsunuz. Çünkü boşaldığınız zaman, çoklarını kırıp geçirmeniz, rencide etmeniz söz konusu" diye başlayan konuşmasında, en dikkat çekici sözler CD'ler konusundaki uyarısıydı.

"CD'LER CAİZ OLMAYAN ŞEYLERDİR

Gülen 29 Kasım Cuma gecesi, "İnsanlar hakkında hüsn-ü zan etmeli. CD’ler oluşturmak, chiplere değişik şeyler yüklemek, bazı kimselerin haysiyet, şeref, namus ve iffetiyle alakalı bazı şeyleri teşhir etmek suretiyle onları yıkmak ve devirmek, bir mü’minin yapmaması gerekli olan şeyler; caiz olmayan şeylerdir bir mü’min için" dedi.

Hafta sonu AKP ile Cemaat yanlısı gazete ve kalemşörlerinin tehditleriyle geçti. Ve 2 Aralık Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplandı.
Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Dershanelerin kapatılmasının iki yıl ertelendiğini" açıkladı. Arınç, dershanelerin dönüştürülmesinin iki yıllık bir süreç olacağını, Ocak ayından itibaren de dershanelerin kayıt almaya devam edebileceklerinin altını çizdi.

ARINÇ'TAN "FİTNE" HADİSLİ GÖNDERME

Arınç, ardından kendi fikri olarak bir hadisle gönderme yaptı. Arınç, ‘Yakında büyük fitneler olacak. O fitnelerde yerinde oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan daha hayırlı olacaktır. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa ondan uzak dursun’ hadisini okudu.
"Bu fitneyi çıkaranlar büyütmek isteyenler bu ateşin içerisinde büyük zararlı sonuçlar çıkartmaya çalışanlar için inançları olduğundan emin olduğumdan böyle bir hadisi okumak istedim" dedi.

Adres cemaat ve daha çok da, yeni belgeler açıklayacağını söyleyen bavulcu Baransu idi.

Hemen ardından cemaatin gazetesi Zaman'ın baş yazarı Hüseyin Gülerce,  Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu. Gülerce, "Dualar kabul oldu. Hatadan dönüldü. İki yıl daha dershanelerin açık kalması kabul edildi. İki yıl icinde sınav sistemi yenilenebilir. Bu arada dönüşüm calışması da yürür" dedi, savaş baltalarının toprağa gömüldüğünü ilan etti.

Sonuçta, AKP ve cemaat arasındaki iktidar oyununda, AKP açısından 2015 yılına kadar, yani 2014 yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2015 genel seçim için süre kazanılmış oldu.

AÇIKLAMA İKİ GÜN ERTELENDİ

Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, açıklamayla birlikte gerilimin düşeceğini söylerken Fethullah Gülen ile birlikte ABD'de bulunan Herkul.org sitesinin editörü Osman Şimşek, açıklamaları kısmen olumlu bulduklarını; ancak demokratik hak taleplerinin fitne olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirtti. Gülen'in son sohbet konusu 'inat'... Sohbet kayda alındı ama Gülen'in isteği üzerine yarın yayınlanacak.