AKP'li Özhaseki'den 'mülteci' açıklaması: Sanayiyi onlar ayakta tutuyor; gönderemezsiniz

AKP'li Mehmet Özhaseki, son dönemde yeniden tartışılmaya başlanan mülteci sorunuyla ilgili, "Bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyor; boşuna popülizm yapmayın, gönderemezsiniz" görüşünü savundu.

Yayınlanma: 27.07.2021 - 12:49
AKP'li Özhaseki'den 'mülteci' açıklaması: Sanayiyi onlar ayakta tutuyor; gönderemezsiniz
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, "Suriyeliler bir gitsin ülke ekonomisi çöker" yorumunda bulunmuştu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Suriyeli ve Afgan göçmenlerle ilgili tartışmalara dahil oldu. Mültecileri kimsenin gönderemeyeceğini söyleyen AKP'li Özhaseki, "Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar" düşüncesini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde 'iktidara geldiklerinde Suriyelileri kendi ülkelerine göndermek istediklerini' söylerken, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise,"Bize sığınan Allah'ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız" sözleriyle yanıt vermişti.

"YARIN BİR GÜN TARİH ÖNÜNDE NASIL HESAP VERECEKSİNİZ?"

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de katıldığı televizyon programında kendi yanında da yabancı uyruklu birisinin dış ticarete baktığını belirterek şunları kaydetti: Bu işin birkaç boyutu var. Birincisi insani boyut. Zorda kalan insanlara kapıyı kapatmak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bizim yanımızda şimdi bir arkadaş çalışıyor.

Arapçası, İngilizcesi var ve bizim dış ticaretimize bakıyor. Çocuğu da bizimle çalışıyor. Çok zor dönemlerden geçmişler. Bunlar duvarları aşıp gelmiş. Allah kimseyi vatansız bırakmasın bu çok zor bir şey. Orada milyonlarca insan dışarıya kaçmış. Son dönemde orada insanların başına bombalar yağdırdılar. Bu insanlar oradan kaçtığı zaman ne yapacaksınız? Yarın bir gün tarih önünde nasıl hesap vereceksiniz? Bu insanların sevk ve idaresi kolay değil.

"SANAYİYİ AYAKTA TUTUYORLAR"

Mültecilerin bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tuttuğunu söyleyen Özhaseki, şu ifadeleri kullandı: Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor. Asayiş yönünden de öyle.

Bizim aramızdaki oranlara bakıldığı zaman bizi geçen bir asayişsizlik yok. Her toplumun içerisinde iyisi de olur, kötüsü de olur. Gelenler içerisinde mutlaka olumsuz insanlar da vardır. Bunların sayı olarak suç işleme oranı bizden çok yüksek değil. Şu ana kadar da herhangi bir sıkıntı doğmadı. Bu insanların ekonomimize de katkıları var. İçlerinde okumu tahsilli olanlar da var.

"BUNLARI KİMSE DE GÖNDEREMEZ"

"Bunları kimse de gönderemez" görüşünü savunan AKP'li Özhaseki, "İleri geri konuşuyorlar öyle. Öyle bir şeyin olacağını da kimse düşünmesin. Muhalefet liderlerinden birisi diğer muhalefet liderlerinden birisine 'Boşuna popülizm yapmayın, gönderemezsiniz" dedi. Evet, ne yazık ki öyle. İnşallah zamanı geldiğinde bir kısmı gider, kalanlarda uyum gösterirler" diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler