AKP'nin 3 kritik sorunu

AKP'de 3 kritik konu masaya yatırılacak. Yarın akşam saatlerinde toplanması beklenen AKP MYK'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, "kayıta" takılan görüşmesi, 'Kürt Açılımı'nın meclis takvimi ve tartışma yaratan 29 Ekim ABD gezisi masaya yatırılacak.

18 Ekim 2009 Pazar, 11:29
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanması beklenen AKP MYK'da üç önemli konu masaya yatırılacak.


Günlerdir, Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal arasında polemik konusu "kayıtlı mı olsun", "kayıtsız mı olsun?" tartışmaları MYK'da netlik kazanacak. Erdoğan partinin en yetkili organlarına Baykal ile görüşmeyi soracak.

Baykal'ın görüşme talebini yokuşa sürdüğü görüşlerini savunan AKP'liler, gerekirse bu görüşmenin bu şartlarda olmayabileceğini de söylüyorlar. Erdoğan, MYK üyelerine, "Baykal'ın şartlı görüşmesini" soracağı ve alınan karar doğrultusunda CHP'ye görüşme gününü ya da "bu şartlarda görüşülmeyeceği" bildirilecek.

Alınan bilgilere göre, Erdoğan- Baykal görüşmesinin olması durumunda bu tarihin 21 Ekim Çarşamba günü TBMM Genel Kurul'u başlamadan önce gerçekleşecek. 21 Ekim Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile Türkiye arasında imzalan protokol ile ilgili TBMM Genel Kurulu'nu bilgilendirecek. Bu nedenle Erdoğan öğlenden önce Baykal ile görüştükten sonra Genel Kurul'da protokol ile ilgili oturuma katılacak.

 

Açılım takvimi netleşecek

MYK'nın bir diğer gündem maddesi ise 'Kürt Açılımı'yla ilgili Meclis takviminin netleşmesi olacak.

Bu hafta TBMM Genel Kurul'da görüşülmesi zor görünen açılımın Ekim'in son haftasında gerçekleşmesi de bekleniyor. 20 Ekim Salı günü MGK toplantısı, 21 Ekim Çarşamba günü Ermenistan protokolünün Genel Kurul'da yapılacak oturumu nedeniyle bu tarihlerde demokratik açılımın yapılması zor görünüyor.  Ancak, takvimin 22 Ekim Perşembe ya da 27 Ekim Salı günü yapılması planlanıyor.

Erdoğan'ın, İran ve ABD gezilerinin ise aynı tarihe rastlaması 27 Ekim'i zora sokuyor. AKP Meclis yönetimi bu takvimi Erdoğan ve MYK üyelerine 22 Ekim olarak sunması bekleniyor. AKP, Ekim ayı geçmeden demokratik açılımı Genel Kurul'da anlatmayı planlıyor.

 

Başbakan Erdoğan'ın 29 Ekim'de yurtdışında olması

Öte yandan Erdoğan'ın, ABD Başkan Barack Obama'nın davet tarihi parti içinde de sıkıntı yarattığı öğrenildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tarihinde Başbakanın yurt dışına gitmesinin kamuoyunda bazı eleştirileri getireceği ve özellikle muhalefet partilerinin de tepki gösterebileceği konuşuluyor. Bu konunun da MYK'da ele alınacağı kaydedildi.