AKP'nin dokunulmazlık teklifi netleşti

AKP ve CHP grup başkan vekilleri bugün 14:00'te dokunulmazlıkları görüşmek için TBMM'de bir araya geldi. AKP'nin teklifi, tüm dosyaların yargıya sevkini kapsıyor. CHP Grupbaşkan Vekili Özgür Özel, teklifi parti kurullarında görüştükten sonra yanıtlayacaklarını söyledi.

31 Mart 2016 Perşembe, 14:09
Abone Ol google-news

<video:507759>

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, dokunulmazlıklarla ilgili son tekliflerini CHP'ye iletti. Naci Bostancı, "Teklifimizin bir öncekinden farkı idareye intikal etmiş olan tüm fezlekeler Başbakanlıkta, Adalet Bakanlığında bulunan fezlekeler dahil bir düzenleme yapmış oluyoruz" dedi. Özgür Özel, AK Parti'nin teklifinin bir öncekinden farkının Başbakanlığa ve Adalet Bakanlığına intikal etmiş dosyaların da 15 gün içinde ilgili yargı mercilerine intikal ettirilmesi olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin son tekliflerini CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e iletti. Naci Bostancı görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada 3 muhalefet partisi grup başkanvekillerini ziyaret ederek madde 83'e ilişkin bir teklif ilettiklerini anımsattı. Naci Bostancı geçici bir maddeyle tüm fezlekelerin yargıya intikali için tekliflerini muhalefet partilerine götürdükten sonra MHP ve HDP'nin konuya ilişkin çeşitli beyanlarla görüşlerini ortaya koyduklarını CHP'nin mukabil bir teklifle geldiğini söyledi. CHP'nin teklifini değerlendirdiklerini kaydeden Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e yeniden bir teklif sunduklarını belirtti. Bostancı şöyle devam etti; "Teklifimiz madde 83'ün dokunulmazlıklarla ilgili komisyonlara havale prosesi bir kereye mahsus olmak üzere kaldırmak ve tüm dosyaların yargıya intikali sağlamak esaslı. Geçmiş teklifimizden bir ölçüde farkı şu: Malum Meclis'e intikal etmiş olan fezlekelerden bahsetmiştik. Daha sonra Adalet Bakanlığı ve Başbakanlıkta kimi fezlekeler acaba alıkonabilir mi? İdarenin buna ilişkin ayrı bir tasarrufu olabilir mi kaygısının doğduğunu gördük. Bunu önlemek için idareye intikal etmiş olan tüm fezlekeler dahil bu teklifimizin Meclis'ten geçmesinin ardından tüm fezlekeler dahil Başbakanlıkta, Adalet Bakanlığında bulunan fezlekeler dahil bir düzenleme yapmış oluyoruz. Sayın Özgür Özel yaptığımız görüşmede bunu değerlendireceklerini ifade ettiler. Ümit ederim bir işbirliği içerisinde bu dokunulmazlık meselesini bir yere bağlarız. Ve bu düzenlemeyi geçiririz."

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDIKTAN 15 GÜN İÇİNDE DOSYALAR YARGIYA GÖNDERİLECEK"

Bostancı, 'CHP'nin önceki teklifinde bakanlarında yargılanmasını öngören bir teklif vardı. Onun kabul edilmemesinin hukuki bir hata olduğu ifade edildi. Nedir bu hukuki hata?' sorusuna şu yanıtı verdi; "“CHP'nin madde 100'e ilişkin bir teklifi vardı. Esasen o süreç Meclisin olağan usulleri içinde tekamül etmiş bir süreçtir. İlgili kişilerin bizim konuştuğumuz dokunulmazlık konusuna ilişkin herhangi bir engelleri yoktur. Görevleri konusunda ise biliyorsunuz geçmişte bütün partilerin katılımıyla komisyon teşekkül etmiş ve genel kurul kendi iradesini ortaya koymuştu. Tekrar dönüp yeni baştan bunar hiç yokmuş gibi davranmak elbette mümkün olmazdı."

Bostancı, CHP'den en kısa zamanda cevap gelmesini ümit ettiğini, anayasa değişikliği yapıldıktan sonra 15 gün içinde dosyaların yargıya gönderileceğini kaydetti.

ÖZGÜR ÖZEL : SÜREÇ, YASANIN ÇIKTIĞI TARİHE KADAR İŞLENMİŞ TÜM SUÇLARI KAPSAMALI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti'nin teklifinin bir öncekinden farkının Başbakanlığa ve Adalet Bakanlığına intikal etmiş dosyaların da 15 gün içinde ilgili yargı mercilerine intikal ettirilmesi olduğunu söyledi. CHP olarak bu sürecin yasanın çıktığı tarihe kadar işlenmiş olan tüm suçları kapsaması gerektiğini vurgulayan Özgür Özel, "Çünkü bu savcılıklarda bekleyen hatta 'Nasılsa dokunulmazlık zırhı var bu yüzden yazdığım fezlekesinin işleme alınması söz konusu değil. Kendimi hedef haline getiririm' diye endişelenen bazı yargı mensuplarının da bu endişelerini giderecek, yazdığı fezlekelerin de işleme girmesini sağlayacak olan yasanın çıktığı tarihte işlenmiş olan tüm suçlar demiştik. Bu konuya AKP'nin böyle yaklaşmadığı ve Başbakanlık ve Adalet Bakanlığında bekleyen dosyaları da intikal ettirmek olarak yaklaştığı anlaşılıyor. Temel ayrılık noktamız şu: Biz sadece milletvekilleriyle ilgili dokunulmazlığın yeterli olmayacağını ilgili şu anki bakanlar ve geçmişteki bakanlarla ilgili yasanın çıktığı tarihe kadar işlenmiş tüm suçların da anayasa 100'deki soruşturma komisyonu kurma ihtiyacı olmaksızın ilgili yargı merci olması gerektiğini düzenlemişti. Sayın Naci Bostancı'nın bize sunduğu teklifte bu yok. Onlar bu konuyla ilgili bir adım atmıyorlar. Bu bizim açımızdan son derece önemli durum. Hem geçmişteki hemde şu an görev yapan bakanların milletvekilliği dokunulmazlık zırhından arındırılıyorken dokunulmazlık zırhı içinde tutulmak konusundaki iktidar partisinin gayretini çabasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Genel Başkanımıza ilettim teklifi. Zaman geçirmeden AKP'ye bu görüşümüzü ileteceğiz. Önerimizin dışında bir öneri geldiği için bunu yetkili kurullarımız değerlendirecek. BU haliyle CHP'nin nasıl tutum takınacağını paylaşacağız" dedi.

"AKP'NİN BAKANLARLA İLGİLİ ENDİŞESİ OLDUĞU ANLAŞILIYOR"

Özgür Özel anayasa 100'üncü maddeyle ilgili bir soruya soruya "CHP'nin teklifinde yasanın çıkmış olduğu tarihe kadar işlenmiş tüm suçlar deniyor. Kapanmış bir süreç konusu doğru değil. Çünkü o konuyla ilgili ortaya çıkmış her türlü yeni delil yeni bir soruşturma komisyonu kurulmasını gerekli olacaktır. BU konuda hukuki eksiklik değil AKP'nin bakanlarla ilgili bir endişesinin olduğu veya onları bu dokunulmazlık zırhının arkasında tutması son derece önemsedikleri anlaşılıyor" diye cevap verdi.

Özel Rıza Sarraf'la ilgili ise "Ayrıca, bugün Bekir Bozdağ'ın Rıza Sarraf'la ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın "Rıza Bey" demesiyle  AKP'nin aldığı ödevi görmüş olduk. Bozdağ'ın açıklamalarından, Sarraf'ın arkasında duracakları anlaşılıyor. Bozdağın yaptığı açıklamayı son derece manidar buluyoruz" dedi.

Bozdağ'dan Rıza Sarraf açıklaması: Türkiye hukuka uygun davrandı