AKP'nin oylarında büyük düşüş

MetroPoll anketinden çıkan çarpıcı sonuç… Gezi eylemleri AKP'nin oy oranını yüzde 35'e kadar geriletti.

17 Haziran 2013 Pazartesi, 12:45
Abone Ol google-news

AKP için kamuoyu araştırmaları yapan MetroPoll araştırma şirketi Gezi eylemleri sürecinde bir kamuoyu araştırması yaptı. Today's Zaman'a yapılan anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa AKP'nin oy oranı yüzde 35.3'e kadar geriledi. Today's Zaman, Fethullah Gülen'e yakınlığı ile bilinen Zaman Gazetesi ile aynı merkezden yayımlanıyor.
 
Ankete göre bugün seçim olsa kararsız seçmenlerin ve oy vermeyeceğini söyleyenlerin oyları dağıtılmamış olarak oranlar şöyle:
 
AKP’nin yüzde 35.3'lük oranının yanı sıra CHP yüzde 22.7, MHP yüzde 14.5 BDP ise yüzde 6.2 ile öne çıkıyor.
 
Yine aynı ankete göre kararsız seçmenin oranı ise yüzde 7.6.
 
Ankete katılan vatandaşların yüzde 5.9'u ise "bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusunu yanıtsız bıraktı.
 
Gül zirvede
 
Öte yandan ankete katılanların yüzde 72.5'lik gibi büyük çoğunluğu "En çok beğenilen siyasi figür" olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü gösteriyor. Bu sonuç, MetroPoll'un önceki araştırmalarında da birçok kez görülmüştü. Erdoğan ise Gül'ü yüzde 53.5 ile takip ediyor. Kılıçdaroğlu yüzde 26.7 Devlet Bahçeli ise yüzde 29.3.
 
 
Erdoğan 7 puan kaybetti
 
2 bin vatandaşın katıldığı anket, 3-12 haziran tarihlerini kapsıyor. Bu, Gezi Parkı protestolarının başladığı zaman dilimine denk geldiği için verdiği sonuçlar açısından oldukça çarpıcı.
 
Türkiye demokratikleşiyor mu?

Ankete katılanların yüzde 49.9 gibi bir bölümü, Başbakan Erdoğan'ın giderek daha otokrat bir tavra büründüğü konusunda görüş bildiriyor. Yüzde 36'lık bir kesim ise Türkiye'nin daha demokratik bir yola girdiği görüşünde.
 
Özel hayata müdahale var mı?
 
Yine ankete katılan kişilerin yüzde 54.4 gibi bir kısmı hükümetin özel hayata müdahale ettiği görüşünde. Buna karşılık yüzde 40'lık bir kesim ise aksi yönde görüş bildiriyor.