Alevilere iyi haber

Rheinland-Pfalz eyaleti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında anlaşma

29 Mart 2019 Cuma, 08:45
Abone Ol google-news

Rheinland-Pfalz eyaleti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında anlaşma Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, eyalette Alevilere çeşitli haklar tanıyan bir metin konusunda anlaşmaya vardı. Bu haklar arasında Alevi inancı temelli din dersinin eyalet okullarında okutulması, Alevi inancına sahip eyalet çalışanı ile öğrencilerin Alevilerin dini günlerinde izinli sayılmaları ve bazı kurumlarda dini olarak hizmet almaları yer alıyor.

Rheinland-Pfalz eyaletinin dini cemaatlerden de sorumlu Bilim Bakanlığı’nın açıklamasına göre eyaletin bakanlar kurulu Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ile varılan anlaşmayı oybirliğiyle kabul etti.

9 Nisan’da imzalanacak

Eyaletin Kültür Bakanı Konrad Wolf, anlaşma metninin Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun 30. kuruluş yıldönümü olan9 Nisan’da eyalet başbakanı Malu Dreyer tarafından imzalanacağını söyledi. Wolf yaptığı açıklamada bu adımın “Alevilerin, Rheinland-Pfalz eyaletindeki uyumu için bir mihenk taşı” olduğunu belirtti. Rheinland-Pfalz eyaletinde yaklaşık 8 bin Alevi bulunuyor. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre pilot proje kapsamında eyalette halihazırda dört okulda Alevi inancı temelli din dersi veriliyor. Yine aralarında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin de bulunduğu bazı eyaletlerde Alevi inancı temelli din dersi okullarda sunulmaya başlamıştı. l