Almanya ve ABD'den bir dinleme skandalı daha

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND’de yaşanan skandallara bir yenisi eklendi.

30 Nisan 2015 Perşembe, 10:50
Abone Ol google-news

Alman istihbaratının yıllarca Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’ya yardım ederek, Fransız yetkililer ve Avrupa Birliği üst düzey yöneticilerinin dinlenmesini sağladığı ortaya çıktı.

Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR, hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Bavyera’nın Bad Aibling kentinde bulunan BND dinleme üssünün NSA tarafından casusluk amacıyla kullanıldığını yazdı. Dinlemedeki hedefin ise, Fransız Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Elysée Sarayı ve Avrupa Birliği Komisyonu olduğu kaydedildi.

Adı açıklanmayan bir Alman yetkilinin ,” Siyasi casusluğun merkezinde Avrupalı komşular ve AB kurumları var” dediğini aktaran gazete, Alman politikacıların ve firmaların şu ana kadar elde edilen bulgular ışığında dinleme listesinde bulunmadığını belirtti.

Ekonomik ve siyasi casusluğun hangi boyutta olduğu araştırılırken, dinlemenin boyutunun ise oldukça büyük olduğu belirtiliyor. Haberde, sadece 2013 yılında dinlenen telefon sayısının 690 bin, IP aramasının ise 7,8 milyon olduğuna, 40 bin anahtar kelimenin de sözde ret dosyasında bulunduğuna dikkat çekiliyor.