Altın Kitaplar 50. yılını Dan Brown ile kutladı

Altın Kitaplar 50. yılını tüm dünyada satış rekorları kıran ve adından en çok söz ettiren kitap olarak bilinen Da Vinci Şifresi'nin yazarı Dan Brown'ı Türkiye'ye getirirken, yayınladığı kitap sayısı da 5 bine ulaştı.

10 Aralık 2009 Perşembe, 11:57
Abone Ol google-news

1959 yılında Fethi Ul, Aziz Bozkurt ve Dr. Turhan Bozkurt tarafından kurulan ve best-seller kitaplarla ün yapan Altın Kitaplar, 50.yılı dolayısıyla dün akşam İstanbul'da bir davet verdi. Four Seasons Bosphorus Otel'de düzenlenen etkinliğe aralarında Altın Kitaplar'ın yazarları, çevirmenleri ve kültür sanat dünyasının önemli isimlerinin bulunduğu yaklaşık 300 davetli katıldı. Yayınevinin yabancı yazarları arasında bulunan ve son kitabı "Kayıp Sembol" ün Türkçe baskısının lansmanı nedeniyle İstanbul'a gelen Dan Brown da bu özel etkinlikte yer aldı.

Kokteyl alanında yayınevinin ilk yayınladığı kitap "Mağlup Olmayacaksın" (1959) ve son olarak yayınladığı "Kayıp Sembol" (2009) sergilendi. Gecede gazeteci yazar Doğan Hızlan bir konuşma yaparken, Altın Kitaplar adına ise kurumun yöneticileri Batu Bozkurt ve Erden Heper, yayıncılıkta elli yıla ulaşmanın anlamını dile getirerek şu görüşleri ifade ettiler:

"Elli yaşına basmış bir marka olmak büyük bir mutluluk ve onur. Ancak öte yandan sorumluluğumuz her geçen yıl artıyor. Elli yıl bizi öncelikle yayın yelpazemizi, seslendiğimiz kitleyi genişletmek ve hedeflerimizi büyütmek yönünde kamçılıyor. Türkiye'den ve dünyadan yüzlerce önemli kalemle çalışıyoruz. Ne mutlu ki, Türk yayıncılığında niteliğin değeri giderek daha öne çıkıyor. Böylece biz de Altın Kitaplar olarak, toplumumuzda kitabın konum edinmeye başlamasından söz edebiliyoruz. Bugün burada sizlerle yarım asırlık geçmişimizi kutluyor olmak bize bir sonraki elli yılımızı daha da güçlü ve başarılı kılmak adına güç veriyor"